25 Mart 2019

ÇAL’DA BİR TARİH YANGINA YENİK DÜŞTÜ

ÇAL’DA BİR TARİH YANGINA YENİK DÜŞTÜ
Reklam

Denizli’de 91 yıllık tarihi okul binasında çıkan yangın söndürüldü.

Denizli’nin Çal ilçesinde 91 yıllık tarihi okul binasında çıkan yangın 36 itfaiye erinin müdahalesiyle 1,5 saatte söndürülebildi.

Alınan bilgiye göre, 1924 yılında başlanan ve 1928 yılında tamamlanarak eğitim ve öğretime açılan Çal Gazi Paşa İlk Mektebi ismi ile bilinen Gazi İlkokulu binasında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Alevlere teslim olan ve ilçenin her tarafından yandığı gözlenen 91 yıllık tarihi binadaki yangın kontrol altına almak Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler 16 araç ve 36 personelle yangına müdahale etti.

Yaklaşık 1,5 saatte söndürülen yangın sonrası soğutma çalışması başladı. Tarihi binada büyük çapta maddi hasar meydana geldiği belirtildi. Yangının okulun çatısında başladığı ve alevlerin kısa sürede ahşap malzeme ağırlıklı binayı sardığı öğrenildi.

Yanan okul 20 yıl önce eğitim ve öğretime kapatılarak, ardından bir süre öğretmenevi olarak kullanıldı. Binada yaklaşık bir ay önce ise dış cephe restorasyonu başlamıştı. Okul binası Denizli bölgesinde Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan binalardan biri olması özelliği taşıyordu.

Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için başlatılan çalışma devam ediyor. Öte yandan, bölgede polis ekipleri tarafından da geniş güvenlik önlemleri alınarak yangına mahalline kimse yaklaştırılmadı.

Yangının söndürülmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkan Murat Başlı, yangının saat 21.30 civarında çıktığını ve ihbar gelir gelmez itfaiyenin hızlı bir şekilde olay yerine gelerek yangına müdahale etmeye başladığını ifade etti.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan ise yangınla ilgili yaptığı açıklamada ”Binlerce insanımızın anılarının olduğu, Cumhuriyet’imizin emaneti ve temsilcisi, tarihi okulumuz maalesef yandı. Çok üzgünüz. Sabotaj şüphesi var. Eğer böyle bir durum varsa yetkili merciler mutlaka hesabını soracaktır. Devletin yetkili mercileri ile görüşüp, yanan okulumuzun aslına uygun yeniden inşa edilmesi için çabalayacağız. Sonuçta yangına teslim olmak yok, gereken yapılacaktır” dedi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Reklam
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.