Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (23 EKİM)

ANEKTOD (23 EKİM)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
51 views
23 Ekim 2019 - 10:20

TARİHİMİZ HAMASETSİZ DE GÜZEL

Metehan. Evet, şu bildiğimiz Metehan. Hani Hunları tek çatı altında toplayıp Çin’i vergiye bağlayan. Günümüz dünyasının askeriyesindeki 10’luk sistemi kuran Metehan. Şimdi bizim daha birçok özelliğini ve icraatını sayamadığımız Metahan’nın vatan sevgisini sözde yüceltmek için şu hikâyeyi ona mâl ederek anlatıyorlar.

*

Tung Hu’lar (Moğol soyluları) Metehan’nın başa geçtiği sıradaki karışıklık döneminde savaş çıkarmak için Metehan’dan önce atını, sonra eşini istemişler ve Mete de savaş çıkmasın diye bunları vermiş. Ancak daha sonra toprak istediklerinde savaşa girişmiş.

Tüylerimiz diken diken oldu, gözlerimiz doldu değil mi bu vatan sevgisi karşısında.

*

Hayır efendim. Eğer gözün dolacaksa sinirden dolsun. Sırf daha şirin ve etkileyici bir tarih anlatımı için vatanı, onuru ve namusu için yaşayan bir milletin tarihini bu yanlış bilgilerle kirletemezsin.

İllaki göz doldurmak istiyorsan göz dolduran tarihi kişiliklerimizin yaşamını anlat. Tuğrul ve Çağrı Beyi anlat. Melikşahı anlat. Fatih’i, Yavuz’u, Kanuniyi anlat. Yokluklar içinde ülkeyi ayağa kaldıran Atatürk’ü anlat.

*

Yani sen var olanları eklemeden çıkarmadan anlat. Zaten bu saydığım ve sayamadığım insanların hayatlarını anlattığında gözleri dolmayıp tüyleri diken diken olmuyorsa zaten anlatma bırak…

Erdi İlvan