Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (29 EKİM)

ANEKTOD (29 EKİM)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
38 views
29 Ekim 2019 - 10:00

YAŞASIN CUMHURİYET!

Senin de canın yanıyor mu?

İzin versen şöyle karşına oturup biraz içimi döksem olur değil mi paşam.

*

Senin hayatını birilerinden dinlemeyi bırakıp kendim araştırmaya ve öğrenmeye çalıştıktan sonra başladı bendeki sen sevgisi. Belki hakkında yanlış fikirler edinip yanlış düşündüğüm zamanlarda olmuş olabilir. Ama bunun için kendime çok kızmıyorum. Çünkü seni anlatanlar ya dinsiz, alkolik diye anlatıyor ya da hatasız, muhteşem, insanüstü birisi diye. Yani her şeyden önce insan olduğunu unutuyorlar.

Neyse ben asıl merakıma geçeyim paşam.

*

Trablusgarp, Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve sonrasında dayatılan kabulü imkânsız anlaşmalar. Hepsine değil ama bu diretilen anlaşmalara maruz kalmak seni üzmüş ve cesaretlendirmiş olacak ki Milli uyanışı tetikleyecek fikirlerini ve icraatlarını uygulama zamanının geldiğine karar vermişsin.

Sonrasında Samsuna çıkış, Ulusal Kongreler, Misak-ı Milli, TBMM, Milli Mücadele Savaşları ve en son artık bu mücadeleyi ve otoriteyi tamamlayacak anlaşmalar, kanunlar ve Cumhuriyet…

*

Tüm bu derinlemesine anlatamadığım ama hepimizin bildiği ya da bilmeyenler için de; “Git araştır kardeşim, az merak et bu ülke nasıl kuruldu, ne badirelerden geçti diye. Araştırmak zor geliyorsa elindeki telefona “Hey Siri! Milli Mücadele ne demek?” diye seslen bari ve oradan öğren” diyeceğimiz bu mücadeleye, senin ve kurduğun Cumhuriyet’e bazılarının bakışını görüp fikirlerini duysaydın yine de girişir miydin?

Bu ülkeyi ben kurdum ve ben yöneteceğim. Hatta benden sonra gelecek kişiyi yine ben atayacağım diyemez miydin? Hayatımın en güzel yıllarını savaş cephelerinde, ailemden uzakta geçirdim bu benim hakkım diyemez miydin? Ben vereceğin cevabı biliyorum aslında. Beyinlerini biraz zorlasalar, at gözlüğünü bırak gözlerine mil çekmişçesine kör bu insanlar da senin cevabı zaten 29 Ekim 1923’te verdiğini 96. kez tekrar ettiğini görecekler.

Eğer bu insanlara 96 da yetmezse sana söz her sene daha coşkulu, daha kalabalık, her yaştan insan seliyle ve ilk günkü heyecanla kutlamaya devam edeceğiz. Ta ki İlkokul günlerimizde elimize alıp coşkuyla salladığımız o bayrakların üzerindeki yazıyı söyletene kadar

YAŞASIN CUMHURİYET..!

Erdi İlvan