Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (04 KASIM)

ANEKTOD (04 KASIM)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
30 views
04 Kasım 2019 - 8:30

TÜRK KAFASI

Başlığı görünce hemen aklınıza düşünce sistemimiz, sistemin açıklarını nasıl bulduğumuz veya ticari zekamız gelmesin.

Bu başlığın altında çok acı ve bir o kadar da ibretlik bir hikâye yatıyor.

*

Tarihler 1 Temmuz 1867’yi göstermekteydi. 32. Osmanlı Padişahı ve 111. İslam halifesi Sultan Abdülaziz onur konuğu olarak Fransa’da bir fuara davet ediliyor. Fuar alanında gezerken yeni icat edilmiş bir eğlence makinası dikkatini çekiyor. Dikkatini çeken bu makina; insan boyutunda, kırmızı renkte içi doldurulmuş yumuşak bir daire ve arkasında üzerine isabet ettiğinde hareket eden bir kadran. Tanıdık geldi mi? Gelmediyse anımsatayım. Hani şu eğlence merkezlerinde ya da işlek köşe başlarında gördüğümüz ve 1 TL atarak çalıştırıp yumruk attığımız ve rekor kırmaya çalıştığımız boks makinası ya da yumruk makinası dediğimiz eğlence cihazı var ya işte o.

*

Abdülaziz de bu makinanın adını soruyor. Aldığı cevap ise; “TÜRK KAFASI”. Evet, yanlış duymadınız adamlar icadın adını bizden esinlenerek koymuşlar. Aslında iyi bir pazarlama stratejisi haklarını vermek lazım şimdi. Düşünsenize karşınızda yumruk atarak hıncınızı aldığınız, öfkenizi ve enerjinizi dışarı vurduğunuz bir cihaz var ve adı da yıllarca sadece size değil 3 kıtaya hükmetmiş, orduları ile dizlerinizi titretmiş ve yıllarca her konuda sizden üstün olan ve çekemediğiniz bir milletin adı. Fransua’nın torunları da bu sebepten bu ismi seçmiş. Varsın öyle desinler biz bizi ilgilendiren kısmına bakalım olayın. Yani ibretlik, derslik kısmına. Hani bazılarınıza ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar var dediğimizde bize, bu kadar komplo teoricisi olmayın canım diyenler var ya işte onlar için ibret ve ders var bu hikâyede.

Bize karşı o kadar çok intikam ateşiyle yananlar var ki, fırsatını bulana kadar hınçlarını çıkarmak için bu tarz eğlence makinalarıyla idare eder duruma gelmişler. Eğlence anlayışlarında bile bize niyetini gösterenlerin, ürettikleri silahlarda, füzelerde ve düşmanlarımızı destekleyen politik söylemlerindeki niyetlerini anlamak çok zor olmasa gerek.

O yüzden içimizden biri size bu Fransa veya diğer Avrupa ülkeleri ikiyüzlü, çifte standart uyguluyor ve düşmanlarımızla iş birliği içindeler derse sakın medeniyetten, insan haklarından, modernlikten dem vurmayın.

Çünkü zihniyetleri gereği fırsatını bulduklarında vuracakları kafa senin kafan olacaktır. İnan bana bu bizim manda ve himayemizi isteyenlerdendir demeyeceklerdir. Onlar için sen de bir TÜRK KAFASI olacaksın. Bu yüzden çok geç olmadan ve kafan kadrana vurmadan önce kafanı topla.

Erdi İlvan