Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (11 KASIM)

ANEKTOD (11 KASIM)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
32 views
11 Kasım 2019 - 9:00

3997

Bu sayı bize ne ifade etmeli?

*

Sokak numarası olabilir mi ya da iki sayının toplamı? Belki de bir ilçenin yüz ölçümüdür. Her şeyi ifade ediyor olabilir bu sayı. Sürekli sorduğumuz soruların, çözüm aradığımız sorunların cevabıdır belki de…

Belki değil, tam da çözüm bu sayıda gizli.

*

Bu sayı, gelecek kaygısı yaşayan gençlerin çözümü. O gençleri düşünen ve onlara güzel gelecek bırakmayı hedefleyen ailelerin çözümü. Ülkelerdeki adaletsizliği, yoksulluğu, yolsuzluğu, kavgayı, dövüşü, şucu bucu olmayı ortadan kaldıracak ve yerine demokrasiyi, özgürlüğü, adaleti, gelişmeyi, tahammülü ve istikbali tesis edebilmenin çözümü. Evet, yanlış okumuyorsunuz. Tüm bu sorunların çözümü bu sayıda gizli. Bu sayıyı çözüm olarak sunan kişi ise Atatürk’ten başkası değil.

Şimdi sorgulamaya başlamış olabilirsiniz. Bu sayının Atatürk ile ne ilgisi var. Acaba katıldığı savaş sayısı mı? Yoksa aldığı madalyalar olabilir mi? Belki de Kongreler boyunca yaptığı yol miktarıdır. İstesek sabah kadar düşünür ve yüzlerce soru buluruz. O yüzden ben sadede geleyim.

Bize çözüm olarak kalan bu sayı, ülke bağımsızlığı için onlarca savaşa katılıp gazi olan, Kongreler düzenleyip halkın milli mücadele ruhunu tetikleyen ve bu durum da dahi kitap okumayı bırakmayan bir liderin sadece okuyup kitaplığına koyduğu kitaplarının sayısıdır.

*

İşte bu sayı, geçmişte yaşanmış acı tecrübelerin bir daha yaşanmaması ve gelecek kaygısını ülke olarak üzerimizden atmanın cevabıdır.

Okumayı alışkanlık haline getiremeyenler için bir başlangıç olması dileğiyle…

ERDİ İLVAN