Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (11 KASIM)

AYRIK OTU (11 KASIM)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
67 views
11 Kasım 2019 - 9:00

GENÇ İŞSİZLER

Merhaba…

Sizlerle Deha TV ekranlarında buluşmanın mutluluğunu yaşarken, bundan sonra bu satırlarda kelamım ve nefesim yettiğince, buluşacağım. Ancak, işin en zor kısmındayım. Söze nereden başlasam?

*

Yıl 1994 Denizli’de yerel radyolar çiçeği burnunda iken, keyifle radyo dinleyen bir çocuk – ergen dönemindeydim. Henüz 15 yaşındayken Radyo dinleyiciliğinden bir anda radyo programcılığına terfi etmiştim. Hızlı bir yükseliş gibi görünse de şuan yine mesai arkadaşım olan o dönem Radyo müdürüm Hasan Toprak beni kapıdan kovdu, ben ise bacadan girdim. Aradan geçen 25 yılda hedefim hep kendimi geliştirmek ve işimde başarılı olmaktı. Oldum mu? Bizim meslekte pek öyle olmuyor.

Peki, neden söze bunları anlatarak başladım?

*

Deha TV ekranlarında yayınlanan programlarımda çok değerli konuklarım oluyor. Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümü Araştırma Görevlisi Sezgi Akbaş o değerli konuklarımdan biri oldu ve Türkiye’de işsizlik, Kadın işsizler, Genç işsizler, Sosyal güvenlik konularında keyifli bir program yaptık. Program keyifliydi de konular öyle miydi?

Bu nedenle sizlere yazdığım bu ilk satırlarıma kendi iş hayatıma nasıl başladığımı anlatarak söze girdim. Arada geçen 25 yıla daha sonra yine değineceğim.

Konu ile ilgili hiç rakamsal verilerle uğraşmayacağım bunu yapan uzmanlar var. Ben daha çok biz kısmına bakmak isterim. Otobüste elinde telefon görünce “Yeni nesil hep böyle”, “Hiç kitap okumuyor gençler”, “Artık çok vurdumduymazlar” dediğimiz gençler…

Bence hiç öyle değiller, çünkü bizim zamanımızda diye başlayan bu cümleleri kurarken, zaman kadar koşulların da değiştiğini görmüyoruz.

*

İşveren, “gençler iş beğenmiyor” derken, Gençler, “Ben bunca yıl buna mı emek harcadım?” diyor.

Gençler kitap okuyor hanımlar beyler, kendilerini geliştiriyor, hayata saygıları sonsuz, bizlere de emin olun.

İşte tam da burada devreye giriyor koşullar.

Gençler artık maaş, sigorta derdinden vazgeçip kendisini bir üst sıraya taşıyacak faktörlere odaklanmış durumda. Şunu düşünüyor hepsi, ben bu donanımımla ama bu tecrübesizlikle (iş deneyimi) ve bunca işsiz varken iş bulamam.

*

Konuğum Sezgi Akbaş’ın da dediği gibi; “Gençler iş beğenmiyor sözü bir şehir efsanesi, Gençler kendilerindeki farklılığının fark edileceği işler seçmeli”

Gençleri ileriye taşıyacak noktalara biz bakamıyoruz bence. Bu nedenle iş beğenmiyor oluyorlar veya işsiz kalıyorlar. Yetişemiyoruz gençlere.

Yani bizim zamanımızda benim yaptığım gibi kapıdan kovulup bacadan girme çabası yetmiyor.

*

Bu arada bu yazıyı ilk okuyacak genç arkadaşlarımdan biri Çelik Çelik ve diğer genç mezun arkadaşlarım yolunuz hep açık olsun, hedeflerinizden, verdiğiniz emeklerden asla vazgeçmeyin ve farklılığınız ne ise onu göstermek için elinizden geleni yapın.

Bir sonraki yazıma kadar sağlıcakla kalın…

Eylem Şimşek