Kentdeha – Deha TV Radyo

TERAPİ KOLTUĞU (17 KASIM)

TERAPİ KOLTUĞU (17 KASIM)
LEVENT KAYIKCI
LEVENT KAYIKCI( leventk@kentdeha.com.tr )
35 views
17 Kasım 2019 - 20:00

EVLİLİKLER ÜZERİNE

“İstediğin Şey Mutlu Olmak Mı?”

*

Her evliliğin başlangıcında mutluluk ve huzur hedeflenerek yola çıkılır. Evlilik uyumu, uzun bir hayat yolculuğuna çıkarken eşini en iyi şekilde seçmekle başlar, bu sebeple evlilik öncesinde çiftlerin birbirlerini yeterli seviyede tanıması, kişisel özeliklerini bilmesi ve ortak bir noktada buluşabilir olmaları oldukça önemlidir.

Peki, evlilikteki mutluluğu engelleyen sebeplerin farkında mıyız?

*

Çiftler arasında baş gösteren üstünlük savaşları ilişkilerin en büyük düşmanıdır. Özellikle evliliğin ilk yıllarında ortaya çıkan ve eşlerin birbirlerine karşı savaş durumunu ifade eden bu sorun çözülemediğinde daha ciddi iletişim hatalarına sebep olmaktadır. Eşlerin birbirlerini dinlememeye başlamasıyla beraber, anlaşmazlıklar, çatışmalar ve kavgalar yaşanabilmektedir. Meydana gelen bu çatışma ortamı eşlerin evlilikten doyum almasını engellemektedir.

Peki, doyum alabilmek için neler yapılmalı?

*

Öncellikle sağlıklı bir iletişim ortamı kurulmalı. Çiftler birbirlerinin yaşamını gerçekten merak etmeli ve ilgiyle yaklaşmalı. Terapiye gelen çiftlerin en çok kurduğu cümle “beni anlamıyorsun” oluyor. Anlaşılmayan kişi kendini ilişkide yalnız ve mutsuz hissedebilir. Bu durumda en çok önerdiğimiz şey çiftlerin birbirleriyle duygu odaklı konuşmalarını sağlamak. Suçlamak yerine duygularını ifade eden eşler sorunlarını daha kolay çözebilir. Örneğin: ‘beni dinlemiyorsun’ demek yerine ‘beni dinlemediğinde çok üzülüyorum’ demek daha yapıcı olacaktır.

Evlilik içindeki tartışmalarda haklı olmak uğruna sürekli eleştirel ve agresif tavırlar sergilemek iki kişinin de zararınadır. Oysa iki kişi “kazan kazan” çerçevesinde hareket ettiğinde huzur beraberinde gelmektedir. İstediğimiz mutlu olmaksa duygularımızı anlatmaya ve pozitif olmaya gayret etmeliyiz, hem de hemen şimdi…

Sağlıcakla!

Levent KAYIKCI

UZM. KLİNİK PSİKOLOG