Kentdeha – Deha TV Radyo

TERAPİ KOLTUĞU (25 KASIM)

TERAPİ KOLTUĞU (25 KASIM)
LEVENT KAYIKCI
LEVENT KAYIKCI( leventk@kentdeha.com.tr )
52 views
25 Kasım 2019 - 10:25

EYVAH! ÇOCUĞUM ERGEN OLDU

Uslu bir çocuk uslu bir ergenin garantisi değildir. Yönlendirebildiğiniz, hükmedebildiğiniz o çocuk korkunç bir ergene dönüşebilir! Tıpkı 2 yaş dönemindeki çocuğun her şeyi kendi başına yapmak istemesine benzer ergenlik. Bir yandan anne babaya muhtaçken bir yandan kendi kuralları ile özgür bir dünya kurmak ister. Elleri kolları, bedeni bile yabancıdır ergen için. Hızla büyüyen bu bedeni kontrol etmek günden güne zorlaşır. Ergenin yaşadığı bu zorlantı hem bedenin de hem de ruhunda kendini gösterir. Tüm o “beni anlamıyorsunuz, bana karışmayın, beni yalnız bırakın”ların ardında bu zorlantı yatmaktadır.

Ayna karşısında geçirilen saatlerin uzaması, arkadaşların aileden daha değerli hale gelmesi, odaya kapanıp saatlerce müzik dinleme, git gide akrabalardan uzaklaşma, aşk acısı ve ani ağlama nöbetleri size bir yerden tanıdık geliyorsa “Eyvah Çocuğum Ergen Oldu” dediğinizi duyar gibiyim. Ergen çocuğunuzla girdiğiniz savaşlarda kararlı ama yumuşak bir tavır sergilemek zorunda olduğunuzu unutmayın. Çocuğunuz hem sizin otoriterinize hem de kendini gerçekleştirme arzularına muhtaç. Bu dengeyi nasıl kuracağınızı bilemediğinizde eski günlerinizi hatırlayabilirsiniz. Küçük çocuğunuzun parkta kendi başına yürümesine izin verdiğiniz ama gözünüzün hep üstünde olduğu bir an vardır; işte ergen ebeveyni bu hassas çizgiyi korumak zorundadır. Ergen özgürce denemeli ama ailesinin gözünün üstünde olduğunu hissetmelidir.

Aile terapisti Maurizio Andolfi, problematik aileler ve risk altında olan ergenler hakkında konuşurken; ‘ergenler ana babalarının silahlanmış koludur’ demiştir. Bu söz, hem aileyi hem de toplumu tanımak adına bize çok şey anlatıyor. Ana babanın baş edemediği, içinde kaybolduğu, teslim olduğu bütün duygu ve durumları dışa vurma işi çocuklara, en çok da ergenlere düşer. Mesele bu dışavurumu bastırmaya çalışmak yerine görmek, anlamak, tercüme edebilmek ve ergenle birlikte aileyi dönüştürebilmekte.

Yıllardır büyütmek için çaba sarf ettiğiniz küçük çocuğunuz şimdi haylaz bir ergen olarak sizi büyütmeye başlayacak. Sorgulayacak, hesap soracak, zorlayacak ve inat edecek. Kemerlerinizi bağlayın ve bu zorlu yolculuğun tadını çıkartın!

Sağlıcakla…

Levent KAYIKCI

UZM. KLİNİK PSİKOLOG