Kentdeha – Deha TV Radyo

TERAPİ KOLTUĞU (02 ARALIK)

TERAPİ KOLTUĞU (02 ARALIK)
LEVENT KAYIKCI
LEVENT KAYIKCI( leventk@kentdeha.com.tr )
38 views
02 Aralık 2019 - 10:30

AİLE ÇOCUĞU NASIL ETKİLİYOR?

Bir fidanın filizlenmesi de solması da toprağına ve suyuna bağlıdır. Çocuk yetiştiği ailenin fidanı, aile de çocuğun toprağı ve suyudur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocukluk çağında aile içinde şiddete ve travmaya maruz kalan çocuklar yetişkinliklerinde ruhsal hastalık belirtileri gösteriyor. Hatta aile içindeki bu olumsuz yaşantılar çocuk ve ergenleri intihara sürükleyebiliyor.

*

Çocuğun aile içindeki yeri daha anne babanın çocuğu istemesiyle beraber başlıyor. Bebek annesinin karnındayken çevresindeki sesleri algılıyor ve aileden bebeğe duygu akışı başlıyor. Aslında bebeğin kaderini anne babasının kaderi etkiliyor. Anne babanın nasıl bir çocukluk geçirdiği, annenin kendi annesiyle kurduğu ilişki bebeğin kaderini etkiliyor.

Annenin bebekle kurduğu bağa psikoloji literatüründe “bağlanma” adı veriliyor. Yetişkinlerin romantik ilişkilerinin temelinde anne bebek bağlanmasının olduğunu biliyor muydunuz? Henüz küçük bir bebekken annemizle kurduğumuz o bağ, büyüdüğümüzde partnerimize nasıl davranacağımızı belirliyor. Annemiz ihtiyaçlarımızı zamanında karşılıyor, sevgisini gösteriyor ve güven duygusu içinde bağımsızlaşmamızı destekliyorsa partnerimizle sağlıklı bir ilişki yürütebiliyoruz. Ama tam tersi annemiz bize tutarsız davranışlar sergiliyor, sevgisini ve öfkesini dengesizce gösteriyor ve ihtiyaçlarımızı gidermiyorsa büyüdüğümüzde partnerimize güvenmekte zorluk çekiyor ya da bizi üzenlerin peşinde nafile yere koşuyoruz.

*

Bir ailenin yapısındaki her dinamik çocuğun karakterini, kaderini, geleceğini etkiliyor. O çocuğun karakteri ise kendinden sonra gelecekleri etkiliyor. Yani bugün aileniz için aldığınız bir karar torunlarınızın hayatında büyük değişikliklere sebep olabilir.

Bugün aileniz için güzel şeyler yapın ve torunlarınızı mutlu edin!

Sevgiyle kalın!

Levent KAYIKCI

UZM. KLİNİK PSİKOLOG