Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (03 ARALIK)

ANEKTOD (03 ARALIK)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
37 views
03 Aralık 2019 - 9:00

AMA HANGİ LOZAN?

Geçen gün durakta “2 bilge” Lozan anlaşmasını konuşuyordu. Bir kulak kesileyim dedim. Aman Yarabbi bu nasıl kulaktan dolma bir bilgi kirliliğidir deyip hemen dinlemekten vazgeçtim. İşte bu sebepten yazma gereği duydum bu yazıyı.

*

Bunca yıllık kadim bir millet, yaptığı binlerce anlaşma ama ne hikmetse ısıtılıp ısıtılıp ortaya koyulan sadece Lozan ve efsaneleri.

Büyük kayıp diyen tarih bilmezler. Gizli saklı maddeleri varmış diyenler. Ve daha niceleri.

Gelin size bu işten anlayan bir tarihçiden ve onun gözünden gerçek Lozan Hangisi anlatayım.

*

Bakın eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu ne diyor, “Osmanlı Devleti, bugün 12 Adalar olarak bilinen adaları İtalya’ya bırakıyor. Sene 1912, Uşi Anlaşması’dır bu gördüğünüz anlaşma. İtalya’ya bırakıyor fakat geçici olarak. Anlaşma şartlarına uyulduğu takdirde adalar tekrar Osmanlı Devleti’ne geri verilecek. Fakat şartlara uyum sağlanmıyor. Bu yüzden 3 yıl sonra yani 1915’te Londra’da bu konu gündeme geliyor ve Londra Paktı denilen anlaşmada bu adaların tamamı İtalya’ya bırakılıyor. Bakınız itiraz eden hiçbir padişah yok. Hiç sultan yok. Adaları İtalya’ya bırakmakla kalmıyorlar aynı sene bir de Çanakkale Boğazı’na dayanıyorlar ve Çanakkale Savaşı’nı yapıyoruz. Yani 12 Adalar önce Uşi’de, sonra da 1915 Londra’da İtalya’ya verilmiştir. Osmanlı temsilcilerinden biri Rumbeyoğlu Fahreddin Bey’dir. Bu adam kim mi? Türk milleti bir milli mücadele verirken, Kuvayı Milliye’yi kurmuşken, bu adam Kuvayı Milliye’nin karşısına Damat Ferit’in kurduğu Kuvayı İnzibatiye ile çıkan adamdır ve Yunan ordusunun yanında olmuştur. Savaş kazanılınca sürgün edilenlerin arasında yer almıştır. 12 Adaları İtalya’ya bırakan heyetin içerisinde bu adam vardı.

*

Şimdi asıl olaya gelelim… Uşi Anlaşması’nın ismini aldığı Uşi, Lozan şehrinin bir semtidir. Bu yüzden 1912’de imzalanmış olan Uşi Anlaşması, İtalyan tarihinde Lozan Anlaşması olarak geçer. Fakat bizim bildiğimiz yani 1923’te imzalanan Lozan Barışı ile bu anlaşma birbirine karıştırılmasın diye bu anlaşmaya Uşi denmiştir.

İşte arkadaşlar sahte kiralık tarihçiler, yani Kadir Mısıroğlu, Armağan ve çetesi, bu durumdan faydalanıyor ve 12 Adaların Lozan Anlaşması’nda gittiğini söylüyorlar. Halbuki o Lozan başka, bu Lozan başka. Ne yazık ki bunu bütün millete yutturdular ve böylece milletimizi Lozan barışına düşman ettiler”.

Şimdi bu olay yani Lozan aslında bize sadece bir örnek. Bu ve benzeri anlaşmaları tabi ki araştıralım, tartışalım ve hatta eleştirelim. Ama eleştirirken dönemin şartlarını göz önünde bulunduralım. Bu anlaşmaların öyle senin üzerinde adının yazdığı kahve bardaklarındaki adı bilmem ne olan kahveleri yudumladığın ortamda imzalanmadıklarını bilerek konuşalım.

Hatta bence en azından bu konuda bir süre susalım.

Erdi İlvan