Kentdeha – Deha TV Radyo

TERAPİ KOLTUĞU (18 ARALIK)

TERAPİ KOLTUĞU (18 ARALIK)
LEVENT KAYIKCI
LEVENT KAYIKCI( leventk@kentdeha.com.tr )
43 views
18 Aralık 2019 - 9:02

BUGÜN NEYE ÜZÜLSEK?

Girdiğimiz ortamlarda sık karşılaştığımız tipler vardır. Bunlardan biri sürekli çektiği dertleri anlatanlardır. Hatta üzüntü ve dertlerini yarıştırırken “Seninki de dert mi canım!” diye kıyaslama yaparlar. Mutlaka tanıdık gelmiştir bu söz size. Hepimizin hayatında yaşam enerjimizi aşağıya çeken ruh emiciler var. Hatta belki biz de onlardan biriyiz.

*

Hayatta her zaman zor koşullar var. Önemli olan bu koşulları nasıl değerlendirdiğimiz ve nasıl bir duruş sergilediğimiz. Bugün yaygın olarak kullanılan psikoterapi yöntemleri de bunu hedef alıyor. Olaylar karşısında geliştirdiğimiz tutum ve davranışların altındaki düşünceleri bulmaya çalışıyor. Belki iş yerinde bir türlü uyuşamadığınız yöneticiniz size çocukken yaşadığınız yetersizlik duygularını hatırlatıyor ve farkında olmadan her gün bu duygularla yüzleşiyorsunuz. Üzüldüğünüz durum görünenin altında bir sır gibi yatıyor olabilir.

*

“İnsan olduğu gibi olmayı reddeden tek varlıktır.” diyor Albert Camus. Yaşadığımız zorlukların ve üzüntülerin altında çoğu zaman olduğumuz kişi olmayı kabul etmeyişimiz yer alıyor. Bunun bir tık ötesinde çocuklarımızın olduğu kişi olmalarını kabullenemiyoruz. Hafta sonu yoğun kurslar, özel dersler, terapiler… Hepsi olduğumuz kişiyi kabullenememekten geliyor. Eğer olduğumuz kişi bize zarar veriyorsa bu reddediş işimize yarayacaktır. Çünkü değişim tam da burada başlıyor.

*

Eğer bir çekiçseniz herkesi çivi olarak görürsünüz. Bugün neye üzülsek niyetiyle yola çıktığınızda her olayda üzülecek bir nokta bulabilirsiniz. Evrenin bize sunduğu bu anı nasıl değerlendireceğimiz bizim elimizde. İster gülelim ister üzülelim…

Sağlıcakla kalın…

Levent KAYIKCI

UZM. KLİNİK PSİKOLOG

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir.