Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (23 ARALIK)

ANEKTOD (23 ARALIK)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
40 views
23 Aralık 2019 - 9:10

SENSİN HAİN..!

Bizim gibi düşünmeyen insanlara karşı hiç kredimiz olmuyor maalesef. Yaptığı her harekette, kurduğu her cümlede illaki bir fenalık olduğunu düşünebiliyoruz. İşte anlatacağım kişi de bu durumdan nasibini almış biri. İsmail Enver. Enver Paşa’nın ta kendisi.

*

Daha iyi anlamamız için sizi onunla aynı dönemde yaşamış, Trablusgarp’a birlikte gitmiş, ülkenin farklı coğrafyalarında aynı dönemde çetelere karşı kurmay yüzbaşılık yapmış olan kişiyle tanıştırayım. Mustafa Kemal ile. Hayat hikâyelerinde çok az farklılık görürsünüz. Doğum tarihlerine kadar aynıdır hatta. İkisi de ülkenin mevcut durumundan ve yönetiminden şikâyetçi. Farkları ise Mustafa Kemal planlarını başarıyla gerçekleştirmiş, İsmail Enver ise gerçekleştirememiş birisidir.

*

Maalesef tek başarısız hareket ve sonucunda insanların gözünde biten onlarca başarı ve kahramanlık, onlarca mücadele, yarıda kalan Türk Birliği kurma mücadelesi ve daha niceleri.

Oysaki padişah damadı saray erbabı birisisin. Ne işin var cephelerde mücadelede. Kalsana köşkünde. Zenginlik için anlaşsana düşmanla Damat Ferit gibi.

İşte tüm bunları yapmadığı için, Türk Birliğini sağlamak adına Kafkaslar da şehit edildiği için OTURDUĞUN YERDEN, YERİNDE OTURMAMIŞ İSMAİL ENVER‘e hain diyemezsin.

*

Evet tartışabilirsin. Yanlış yaptı diyebilirsin. Planlama eksik diyebilirsin. Zamanlama yanlış diyebilirsin. Ama hain dersen o zaman bu yazının başlığını senin için attığımı bilmeni isterim.

Her zaman söylediğim gibi lütfen tarihi bir olayı, kişiyi konuşurken dönemin şartlarını göz önünde bulunduralım.

*

Nasıl mı?

Batıracağım diye iş yeri açar mısınız? Boşanırım diye evlenir misiniz? Asla dediğinizi duyar gibiyim.

*

Ama elinizde olmayan sebeplerden dolayı işinizi de eşinizi de kaybedebiliyorsunuz.

İşte Enver Paşa’da da olay tam olarak bu şekilde oldu aslında. Rusları hazırlıksız yakalayıp doğu cephesini tamamen ele geçirmek ve sonrasında Orta Asya’ya kadar açılan bir Türk birliği ile yeniden güçlenmek.

Ama birçok nedenden dolayı başarısız ve hüzünlü bir sonuç. 30 bin civarında donarak şehit olan vatan evladı. Bir tane de olsa 100 bin de olsa acımız aynı olur. Ama hem Rus kaynaklarında hem de birçok tarihçimizin hemfikir olduğu rakam 90 bin değil, 30 bin civarıdır.

Dediğim gibi bir de olsa 100 bin de olsa acımız aynı acı.

*

Bari acılarımızı şucu, bucu diye ayırmayalım. Ve eğer tarih konuşup tartışacaksak konuştuğumuz kişilerin de senin benim gibi insan olduğunu, tıpkı bizim gibi hatalar yapabileceğini unutmayalım.

Kısacası sadece kahramanlıkları benimseyip mağlubiyetlerde inkâra gitmeyelim.

Erdi İlvan

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir.