Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (23 ARALIK)

AYRIK OTU (23 ARALIK)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
30 views
23 Aralık 2019 - 9:00

YER ALTINDA ÖLÜYKEN YER ÜSTÜNDE GÖMÜLMEK

Yazının başlığı biraz ürkütücü gelmiş olabilir sizlere. Baştan söyleyeyim bahsettiğim Denizli’de bulunan tarihi eserler. 40 Bin eser toprak altından yapılan çalışmalar ile çıkarılıyor ve şehir merkezindeki müzede sergileniyor mu? Hayır, tabi ki, depolarda duruyor.

*

Geçtiğimiz hafta Denizli’ye bir dizi ziyaret için gelen İtalya İzmir Konsolosu Valerio Giorgio bizi de ziyaret etti. O ziyaretlerde ve tabi DEHA TV’de Güncel Özel programımız ve Ana Haber bültenimizde konuğum oldu. Kendisi ile yaptığımız konuşmalarda, kendisinin turizm ve tabi ki bahsettiğim tarihi değerlere ilgisi bir hayli fazlaydı. Denizli her anlamda şanslı bir şehir. Dünyada eşi benzeri olmayan Pamukkale, 19 antik şehir, şifalı sular, ortaya çıkarılan tarihi eserler, sahnesi kullanılabilen Hierapolis Antik Tiyatrosu ve daha niceleri. İtalya İzmir Konsolosu geldiğinde bu yerlere ziyaretler yaptı ve çok beğendiğini söyledi. İtalya ile turizm potansiyelini arttırmak gerektiğini ifade etti. Hierapolis Antik Kentinde yapılan kazı çalışmalarında İtalya Üniversitesi ile yapılan işbirliğini düşünürsek elimizdeki bu şansı pek de iyi kullanamadığımızı söylememiz gerekir.

Yanlış anımsamıyorsam eğer 2000 ya da 2001 yılında Hierapolis Antik Tiyatrosunda benimde içinde yer almaktan gurur duyduğum halk dansları gösterileri düzenlendi. Gelen turistlerin yoğun ilgisini çekti elbette. Konuğum Konsolos Giorgio’ya acaba burada yine böyle gösterileri işbirliği ile yapabilir miyiz diye sordum, kendisi de bundan memnuniyet duyacaklarını ve bu konu ile ilgili de görüşmeler yapacağını söyledi. Ancak bu soruyu ben neden İtalya İzmir Konsolosuna sordum, öyle ya bizim yetkililerimize sormam gerekmez mi bu soruyu?

*

Denizli’den uzunca bir süre ayrı kalan birisi olarak kente geri döndüğümde birçok şeyin değiştiğini gözlemledim, bazıları oldukça başarılı bazıları ise beni biraz hüzünlendiren değişiklikler. Çocukluğumu yaşadığım yerlerde şimdi göremediklerim beni hüzünlendirdi. Benim bahsettiğim çocukluğum 7 yaşında Denizli’ye geldiğime göre 33 yıllık bir tarih. Peki, binlerce yıl öncesinden elimizde olan ve hala kıymetini bilemediğimiz başlıkta da söylediğim gibi yer altında ölü bir şekilde dururken çok hummalı ve ciddi çalışmalar ile yer üstüne çıkarılan ancak depolarda bekleyen, yer üstünde gömülü duran tarih. Ne acıdır ki toprak altından çıkarılan o kıymetli eserler bir müze ile kavuşup güzelliğini bizlere sunamıyor. Denizli’de ayrı kaldığım zamanlardan şimdiye birçok şey değişmiş değişmesine de, koca koca devasa büyüklükte binalar yapılabilirken ve yıkılabilirken bir müze neden hala yapılamadı?

Bu konuyu diğer üstatlarım dile getirdiler daha önce ama sonuç hala yok.

*

Açıkçası başka ülkenden gelenlerin şehir merkezine geldiğinde Tarihi Selçuklu Hamamını gördüklerinde üstündeki Klima dış ünitelerini de görmeleri beni utandırır. Kale içi çarşısını gezmeye kalksalar Kale’ye dair görebilecekleri ya da oldukça eski bir alışveriş merkezi olduğunu anlamazlar bile. Yakın tarihten Denizli evlerinin restorasyonu oldukça başarılı ama koca koca binalardan bizim bile dikkatimizi çekmiyor değil ki turisti cezbetsin.

Madame Tussauds müzesi merkezi Londra’da bulunan balmumu heykel müzesi. 24 şehirde şubesi var. Balmumundan heykel ustası Marie Tussaud tarafından 1761’de kurulmuş. Düşünsenize İngiltere’nin onca heybetli sarayı varken böyle bir müze ne kadar çok talep görüyor. İtalya Floransa’da Bankacılığı hayatımıza sokan Medici ailesinin yaşadığı yerler hala aynı haliyle duruyor ve neredeyse kentin kendisi müze.

Denizli’ye turist getirmek için çalışma yapan İtalya İzmir Konsolosu bir yana, 40 Bin eserin gün yüzüne çıkarılıp depolarda bekletilmesi öbür yana. Biz çaba harcamadıktan, elimizdekilerin değerini bilmeyip, sunmadan Turist beklersek, bence turistlere ayıp olur.

*

Konu ile ilgili adım atılmıyor mu? Elbette var ama sadece söylemden ibaret. En kısa zamanda hem binlerce yıllık tarihi hem de yakın tarihimizi sunabileceğimiz Müzelere sahip olabilmek dileğiyle sağlıcakla kalın…

Bu hafta dizi tavsiyem de İtalya Floransa’nın tarihini görebilmeniz için tabi ki Medici: Masters of Florance olacak.

Eylem Şimşek

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir.