Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (30 ARALIK)

AYRIK OTU (30 ARALIK)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
44 views
30 Aralık 2019 - 0:01

YENİ YIL VE SIRTINDAKİ YÜK

Yepyeni bir yıla girmenin heyecanı içerisindeyiz insanlık olarak. Neden heyecanlıyız acaba? Yeni yıl yeni umutlar, hayaller, beklentilerin gerçekleşmesi, insanoğlunun kendi uydurduğu tıpkı yeni yıl gibi, kendi yaptıklarımızdan arınmak için yeni yıla yüklenip dururuz. Barış isteriz, açlıklar bitsin deriz, para, bolluk, bereket, aşk, hatta araba isteriz yeni yıldan. Peki, bunlardan yeni yılın haberi var mı ya da umurunda mı?

*

Tamam, yeni başlangıçlar hep umut biriktirir içinde fakat bu kadar da yüklenilmez ki.

Yeni yıl yaklaşmaya başlayınca tartışmalar da başlar, Hristiyan geleneği Noel ve Yılbaşı kutlamaları hep karıştırılır ne yazık ki.

*

Tüketim Çılgınlığı başlar, her fırsatta bulduğumuz gibi kaçırılmayacak yeni yıl indirimleri kırmızılarla bezeli vitrinlerde gözümüze sokulur. Şahsen hem hediye vermeyi hem de almayı çok severim, ancak böyle belli günlerde gelen hediye bende bir heyecan pek yaratmaz, beklenmedik anda alınan hediyenin yanında biraz sönük kalır benim nazarımda. Akşam dışarı çıkıp kutlamak gerekir, 26 Kasım’da gidip yemek yediğiniz restaurantta bu sefer 3 katı hesap öderiz. Sonra yeni yılda dünya barışı, açlık olmasın falan filan…

*

Dünya ile Güneşin dansı milyonlarca yıldır süregelmişken insanoğlunun kendi icadı olan ve Milad olarak kabul gören 2020 yıl öncesinde biz büyülü dansın ritmini tutmak istemişiz. Tabi daha öncesi de söz konusu, Güneş ile Dünyanın bu dansı elbette insanoğlunun zaman diye bir kavrama ihtiyaç duyup Güneş, Dünya, Ay üçlüsünü takip ederek zamanı bu dönüşler ile belirlemesiyle başlıyor. Zaman kavramı şimdi vazgeçilmezimiz durumunda, fakat bu kadar basit değil bu kavramın içini doldurmak.

Dönelim tekrar yılbaşı ve dileklerimize, sahi neden dilekler dileriz?

*

Zaman gibi kendi ihtiyacımız olan buluşlarımız ile ilgili hatalarımızı elbette bir nevi arınma şekline getirebilmek adına yine hiçbir suçu olmayanların ama yine suçlu olanların kandırma yöntemi değildir de nedir bu?

Zaman, saat, para, top, tüfek, uçak, açlık, açgözlülük tüm bunlar insanoğlunun yaptıkları değil mi? Yine aynı soru çıkıyor karşımıza. Dedim ya milyonlarca yıldır kendi hallerinde döne döne helak olan Güneş ve Dünya bundan bihaber ve biz tüm bu yaptıklarımızı temize çekmek için yeni yıldan yine berbat ettiklerimizi düzeltmek için şans istiyoruz.

31 Aralık 2019 Salı günü ile 01 Ocak Çarşamba günü arasında nasıl bir fark var çok merak ediyorum. Ya da 2019 yılına girerken dilediğimiz barış, bolluk, bereket, insanlık adına iyi dilekleri yaptık mı ki, şimdi başa sarıp 2020’den bekliyoruz tüm bunları?

Velhasıl, Yeni yılın yükü hayli ağır ve başta söylediğim gibi yeni yılın tüm bunlardan haberi bile yok. Yeni yıla 365 günlük ömründe kolaylık dilerim bunca yüküyle.

Bu haftanın şarkısı: All I Want For Christmas Is You – Walk off the Earth

Şarkının klibinde olduğu gibi bir yılınız olması dileği ile sağlıcakla kalın…

Eylem Şimşek