Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (06 OCAK)

ANEKTOD (06 OCAK)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
41 views
06 Ocak 2020 - 9:00

2020 YILINDA ÖLÜM 40 KURUŞ

Yeni yıla büyük umutlarla girmek istedi herkes. Ülke olarak, şehir olarak, ilçe olarak, mahalle olarak ve aile olarak temenniler hep aynıydı. Huzur dolu mutlu bir yıl sadece. Aslında çok şey istemiyor kimse. Anlamca derin olsa da basit 2 istek.

Peki, neden her yıl bu istekler tekrarlanıp duruyor. Acaba ağız alışkanlığına ya da bir ritüele mi dönüştü bu temenniler. Ya da yıl boyunca hiç huzurlu ve mutlu olamadığımız için her sene isteyip duruyoruz.

Daha çok isteriz…

*

Mutluluk ve huzuru başkasının bize vereceği bir şeymiş gibi düşünüp hiç bir adım atmadığımız sürece daha çok bekleriz.

Oysaki 40 kuruş kadar ucuz ve değersiz bir şey mutluluk. Evet, yanlış okumuyorsunuz. Mutluluk ve huzur o kadar ucuz bir şey aslında. Nasıl mı? Gelin anlatayım.

*

Şimdi sizi bir hayalin içine davet ediyorum. İstanbul gibi Türkiye’nin kalbi olan bir şehirde köklü bir üniversitede bir rektör, bir hoca ya da iyi bir puan alıp bir bölüme yerleşmiş öğrencisiniz. Bu hayalin içinde olmak için çok çalışmanız, mücadele etmeniz hatta birçok eğlenceli aktiviteden feragat etmelisiniz. Bunların hepsini başardınız varsayın ve sonunda hayal ettiğiniz bu üniversitede yine hayal ettiğiniz konumdasınız. Nasıl mutluluk verici nasıl huzur kaplı bir hayal değil mi?

Şimdi aynı hayalin içine biraz da gerçek katalım. Yukarıda anlattığım gibi bir sıkı çalışma ve hayal edilen üniversitede istenilen bir bölüm ve sonucunda gerçek olan bir rüya. Ama tek farkla. Hani şu fastfood ve kahve markalarının literatürümüze soktukları “5 TL farkla şu boy olsun mu” lafı var ya. Ha işte öyle.

40 KURUŞ farkla hayalinin tam ortasında ölmek ister misin?

*

20 yaşındaki Sibel Ünli işte 40 kuruş farkla bu tercihi yapmak zorunda kaldı. Kendini denizin soğuk sularına attı sırf 1 lira 40 kuruş olan yemek parası olmadığı için ki Twitter’dan bu durumu haykırdığı halde.

Şimdi yazımızın başındaki huzur ve mutluluk temennilerine dönelim ve önümüzdeki sene aynı şeyleri dilememek için ne yapmalıyız bundan bahsedelim.

*

Sayın İstanbul Üniversitesi rektörü kampüste olay olduğunda polis çağıracağına, ihtiyaç sahibi öğrencim varsa buyursun gelsin deseydi hem o hem biz 2021 için aynı temennide bulunmak zorunda kalmayacaktık.

Edebiyat fakültesi hocaları derse girip sadece edebiyat yapmayıp derdi olan var mı, sıkıntısı olan var mı ya da yüzüne bakıp aç veya açıkta olduklarını anlayabilselerdi, o hocalar ve biz 2021 için aynı temennilerde bulunmak zorunda kalmayacaktık.

Çok saygı değer Başbakanlık İletişim Dairesi Başkanlığı Twitter’da sadece hükümete ve yöneticilere karşı yazılan muhalif yazıları incelemeyip yemek için 40 kuruşum eksik diye haykıran yazılara da baksalardı kimse 2021 için aynı temennilerde bulunmak zorunda kalmayacaktı.

Kısacası her yıl hanemize uğrasın diye yalvardığımız huzur ve mutluluğu 40 kuruşa sattık. Sadece 40 kuruşa.

Huzur içinde yatmaya devam et Türkiye’m…

Erdi İlvan