Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (06 OCAK)

AYRIK OTU (06 OCAK)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
32 views
06 Ocak 2020 - 9:02

NE YAPTINIZ GENÇLER?

Eski şarkıları sever misiniz? Ben çok severim. Sözleri ayrı bir duyguyu, müziği ayrı bir duyguyu yaşatır, dinlerken bugünlerin şarkıları öyle yavan, tatsız tuzsuz gelir ki insana… Günümüz şarkılarının da başarılı olanları var elbette hakkını vermek gerek.

*

Gençlere gönderme yaptığım başlığa bakarsanız sanki kötü bir durum var gibi düşünmüş olabilirsiniz, öyle değil. Gençler öyle bir şey yapmışlar ki ruhunuz doyuyor.

*

Kim ki bu gençler? Analog Plak Kulübü kurucuları, İsmail ve Cansu.

Denizli’de böyle bir topluluk olduğunda bihaberdim tabi ancak bugün bu yazıyı yazmamda bile bana büyük katkıları olan, şimdiki karakterimde emeği çok olan ve 20 yıldır benimle çocuğu gibi ilgilenen çok değerli ablam Kader bu topluluktan ve çok keyifli plak geceleri düzenlediklerinden söz etti. Biraz hasta olduğum için gitmek ve gitmemek konusunda kararsız kalmama karşın gittiğimde gördüğüm ortam, hazırlanan sahne, çalınan şarkılar, o şarkıların hikâyeleri, ortamda buluşan yüzlerce güzel insan ve tabi o yılları yaşamış fakat benden hatta orada bulunan 20 yaşındaki gençlerden bile daha enerjik, tüm şarkılara eşlik eden, benden 23 yaş büyük, dünya tatlısı Yasemin.

Hastalık mı? Unuttum gitti.

*

Nasıl unutmayayım? Sahnede sehpa üstünde duran gramofon, Siyah Beyaz tüplü televizyon, üstünde dantel örtüsü, karıncalı görüntüsü, İsmail’in hikâyeleri anlatırken üstüne oturduğu annesinin kıymetli mermer sehpası, duvara yansıtılan fotoğraflar, o şarkıları besteleyen, seslendiren kişilerden İsmail’e gelen görüntülü mesajlar, Cici Kızlar grubu, bizim “Bu gençler biliyor mu yahu bu şarkıları?” dediğimiz 20 yaşındaki gençlerin şarkılara keyifle eşlik etmesi…

Teşekkür ederim, Analog Plak Kulübü, İsmail ve Cansu. Yazı ile anlatamayacağım kadar güzel bir akşam geçirmemi sağladığınız için, böylesi önemli değerleri unutmayıp bizlerle paylaştığınız için, genç olmanıza karşın sözlerinden hiçbir şey anlamadığımız garip şarkılar yerine, hepsinin ayrı hikâyesi olan, büyük emekler ve zor koşullarda hazırlanan o sanat eserleri ile bizi bir araya getirdiğiniz için, bir zamanlar İzmir’de yaşadığım semt olan ve her gün Dario Moreno sokağından geçip, tarihi asansör ile evime giderken iki sokağı birbirine bağlayan asansörde dinlediğim Dario Moreno’nun “Her Akşam” şarkısını bana anımsattığınız için teşekkür ederim.

*

Benim bile yetişemediğim fakat sonradan büyük bir keyifle dinlediğim, radyo programlarımda dinlettiğim bu güzel şarkıları dinlemeniz için sizlere de tavsiye ederim Analog Plak Kulübü’nü takipte kalın ve bir sonraki Plak gecesine gelin.

*

Analog Plak gecesi ile hasta da olsak, ruhumuzun tükendiğini de düşünsek güzel insanların bir araya gelince verdikleri enerji ile her şeyin çözülebildiğini bu gecede gördüm ve hatırladım.

Bir sonraki plak gecesinde sizlerle de buluşmak dileği ile sağlıcakla kalın…

Bu haftanın şarkı tavsiyesi; elbette eskilerden Füsun Önal “Oh olsun!” açın şarkıyı ve sözlerine eşlik ederek keyfinizce dans edin.

Film tavsiyem; elbette bu şarkıların en keyifli şekilde söylendiği Hababam Sınıfı ama Cici Kızlar “Ah Kalbim” şarkısının sahnesi kaçırılmasın.

İsmail, Plak gecesine Zülfü Livaneli “Yiğidim Aslanım” şarkısı ile başlayıp Uğur Mumcu’nun da bulunduğu bir ortam ile ilgili anısını anlattı. Çok da duygu yüklü bir anıydı. Buradan yola çıkarak Zülfü Livaneli Leyla’nın Evi kitabını ve Uğur Mumcu’nun tüm kitaplarını bu hafta tavsiye ederim.

Eylem Şimşek