Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (13 OCAK)

AYRIK OTU (13 OCAK)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
34 views
13 Ocak 2020 - 11:00

AH ŞU YAYALAR OLMASA!

Araç kullananların çoğu bunu içinden geçiriyordur eminim. Lakin gelin görün ki trafik bir bütündür ve o bütünün içerisinde yayalar da var.

Hemen her gün maddi hasarlı, yaralanmalı ya da ne acıdır ki ölümlü kaza haberlerini aktaran ve yürümeyi ya da toplu taşıma araçlarını tercih eden biri olarak ne kadar uyarı da yapılsa, ceza da kesilse, farklı yöntemler de denense bu kazaları engelleyemiyoruz.

Peki, ne yapalım? Arabalarımızı kullanmayalım mı?

*

Elbette araçları kullanmaktan vazgeçemeyiz hele bu saatten sonra. Sadece trafik kurallarına her anlamda uyalım.

Denizli genelinde verilen bilgilere göre 410 bin dolayında araç mevcut. Merkezde ise gün içerisinde 300 bin civarında aracın trafikte olduğu yine verilen bilgilerden. Şehir genelinde 1 Milyon nüfusa sahip bir kent için çok fazla araç sayısı mevcut.

Yerinizi mi daraltıyoruz diye düşünen var ise açık yüreklilikle söylemek zorundayım, evet.

*

2019 yılı İçişleri bakanlığı tarafından “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak kabul edilmişti. Yaya geçitlerinde yaya önceliğine dikkat çekmek için “Önce Yaya” yazıldı, yetkililer okul önlerinde ellerinde yazılar ile öğrencilerle karşıdan karşıya geçti, Trafik ekipleri yaya geçitlerinde sürücüleri yaya geçitlerine yaklaşılırken hızlarını düşürmeleri gerektiği konusunda uyardı. Sadece bunlar da değil birçok okul vb. yerin önündeki yaya geçitlerine uzun yıllardan bu yana kasisler yapılır, hatta 3 boyutlu yaya geçitleri bile yapıldı. Bilmekteyim ki araç sürücüleri bu kasislerden çok rahatsız, 3 boyutlu yaya geçidi hakkında fikirlerini henüz duymadım.

Tüm bu yapılanlara rağmen ne oldu ve biz yayaların neden yeri dar geliyor?

*

İşyerimden çıkıp Denizli Lisesi civarındaki yaya geçidinden geçmeye çalışırken her seferinde aynı durumu yaşamaktan gerçekten sıkıldım. Bu yaya geçidine yaklaşırken kocaman “30 Km” ve hemen önünde “Önce Yaya” yazmasına, yaklaşık 100 metre öncesinde ve sonrasında Işıklı kavşaklar olmasına rağmen ne yağmurlu günde ne de diğer zamanlarda bana yol verilmemesi benim yerimi daraltıyor. Hele ki, 100 metre ilerideki ışıklı kavşakta kırmızı yandığında trafik yoğunluğundan araçların durmak zorunda kaldığı anlarda bir de yaya geçidinin biraz önünde durmak olmazmış gibi, olmaması gereken yer yaya geçidinin tam üstünde durmaları yine açık davranayım beni kızdırıyor.

Sadece bununla da kalmıyor araçlar, özellikle ara sokaklarda kaldırımlara park etmeleri yetmiyormuş gibi bir de benim yürüyecek yerim olmamasına karşın arkamdan gelen araç sürücüsü bana korna çalıyor. Uçamayacağıma göre.

Yapmayın lütfen! Yaya geçitlerinde durup yol vermeniz sizi çok meşgul edip gideceğiniz yere gecikmenize neden olmaz, önlerinde yazan “Önce Yaya” yazısını mı okuyamıyorsunuz? Ehliyeti nasıl aldınız öyleyse? Şu klasik cümleyi de kurmamak için kendimi tutmaya çalıştım fakat “kaldırımlar yayalar içindir” demekten kendimi alamıyorum.

*

Başta da söylediğim gibi araçlar, yayalar, bisikletliler hepsi trafikte bir bütündür, bu nedenle yayaların da uyması gereken kurallar olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

Yaya geçitlerinden geçmemiz öncelikli görevimiz, yeşil ve kırmızı ışık biz yayalar için de geçerli, değilmiş gibi yapmayın. Kaldırımda yürürken bir tanıdığınızı gördüğünüzde yol ortasında durup hal hatır sormayın, biraz kenara çekilip sorun. Yaya geçitlerinden geçerken size yol veren sürücülere bir teşekkürü çok görmeyin, hafif tebessüm edin, başınızı sallayın, elinizi kaldırın. Ah! En kötüsü de yaya geçidinden ya da olmayan yerlerde size yol verildi diye ağır ağır karşıdan karşıya geçmeyin. Emin olun size yol veren sürücü, sizin size yol vermeyen sürücüye kızdığınız kadar size kızıyor.

*

Bir de Elektrikli Bisiklet ve normal bisikletler söz konusu. Elektrikli bisiklet olmanız kaldırımdan gitmek, istediğiniz yerde sinyalsiz dönmek gibi haklar vermiyor. Zaten aracınızın sesi çıkmıyor sizi duymamız pek mümkün değil.

Tüm yazdıklarım sadece trafik kuralları değil aynı zamanda görgü kuralları içinde de yer alıyor.

Yolunuz açık, yaya geçitleriniz nazik sürücülerle olsun…

Sağlıcakla kalın.

Bu haftanın kitap tavsiyesi haliyle Ehliyet Sınavı Hazırlık Kitapları…

Eylem Şimşek