Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (20 OCAK)

ANEKTOD (20 OCAK)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
40 views
20 Ocak 2020 - 9:00

EN İYİ FETVAYI VİCDAN VERİR

Ülkemizin yeni gündemi malumunuz fetva. Gelin önce fetva nedir bunu bir açıklığa kavuşturalım sonra olur olmaz işlere fetva verenlere bakarız.

*

Fetva bir meselenin dini-hukuki durumuna açıklık getirir. Dini bir konudaki görüş olan, fetva hüküm yerine geçmez. Bir konuda hükmü kadı, yani hâkim verirdi. Fetva yetkili bir müftüden alınabileceği gibi şeyhülislamdan da alınabilirdi. Fetva almak için soru soran kişi durumu “mesele” adı altında müstear isimle yazılı olarak fetva makamına arz ederdi. Fetvalarda erkekler için Zeyd ve Amr, kadınlar için ise Hind ve Zeynep gibi temsili isimler kullanılırdı. Fetvalarda genellikle soru kısmı teferruatlı olur, cevap ise “olur, olmaz, caizdir, değildir” gibi birkaç kelimeden oluşurdu. Fetvanın sonunda da müftünün adı bulunurdu.

*

İşte fetva dediğimiz şey budur. Bir kaç tanede örnek verelim ve sonra günümüze dönelim.

Soru: Zengin birisi olan Zeyd bir defa hac görevini yerine getirdikten sonra, bir defa daha hacca gitmek isterse, tekrar hac etmek mi iyidir, yoksa gitmemesi mi daha iyidir?

Cevap: Gayet mustarip fakirlere ve çok zor durumda olan yetim analarına yardım etmek daha iyidir.

*

Soru: Bir camiye imam olmakla, marangozluk yapmaktan hangisi makbuldür?

Cevap: Namazı terk etmeden bir sanat sahibi olmak Allah katında daha makbuldür.

*

Bu yazdığım örnekler geçmişte insanların merak edip sorduğu ve karşılığında fetva yani görüş almak istedikleri sorulardan bazılarıdır.

Merak etmek insana mahsus olduğundan tarihten günümüze bu konularda pek farklılık olmamıştır. Sadece soranlar, sorulan sorular ve cevaplayan değişmiştir.

Gerçi günümüzde sorular pek değişmiyor. Mesela 2020 yılı Ramazan ayının sorularını şimdiden yazabiliriz.

-Sakız orucu bozar mı hocam? tarzında sorular. Tabi ki cevaplayacak kişileri de unutmayalım. Muhtemelen onlarda televizyon kanallarında yerlerini almış olacak ve aynı sorulara cevap vermeye devam edecekler.

Bir ara bu gündemdeki TOKİ’den ev alma şeklinin faize girip girmediği sorularını heyecanla dinledim. İlk defa sakız orucu bozar mı, horoz kurban olur mu gibi soruların yerine TOKİ’den ev alırken kullanılan kredi faizi haram mıdır gibi önceki soruların çok çok üstünde bir soru geldi Diyanet’e. Geldi gelmesine de çalışmadıkları yerden sordu herhalde bu defa halkımız. Yoksa Diyanet 2020 sorularına şimdiden hazırlanmış sakız ve horoz üzerine tartışmak üzere yuvarlak masa etrafında toplanmıştı. Niye soruları değiştirdik ki.

*

Değişik soruların şaşkınlığıyla şaşkın şaşkın cevaplar vermeye başladılar. Tabi ki bu cevaplar bizi tatmin etmedi.

Peki, biz ne yapacağız o zaman. Cevap belli. Diyanete sorduğun soruları onlardan neye göre ve nereden cevaplamasını bekliyorsan, çıkar aradaki cevap verenleri kendin bak oraya. İndirileni kendin oku ve anlamaya çalış. Merak etme aklın yeter. Yetmezse bile en azından anlamadığından yanlış yapmış olursun.

Yine de tam emin olmak istiyorsan yanlış fetva vermeyecek olana danış yani VİCDANINA. Çünkü inanın bana en DOĞRU cevabı vicdanınızda bulacaksınız. Bulamazsanız bile bulana kadar azabını çektirip yine içinizi rahatlatacak ve doğruya yönlendirecek o olacaktır.

Vicdanı HÜR kişilere…

Erdi İlvan