Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (27 OCAK)

AYRIK OTU (27 OCAK)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
40 views
27 Ocak 2020 - 9:04

“SESİMİ DUYAN VAR MI?”

Kocaeli Gölcük’te 1999 yılı 17 Ağustos sabah saat 03.02’de meydana gelen depremde hayata tutunma çığlığıydı; “Sesimi duyan var mı?”

O çığlık benim aklımdan hiç çıkmadı.

Şimdi o çığlık Elazığ’dan yükseldi. Geçmiş olsun!

*

Geçecek mi acaba, ne kadar sürede geçer, geçse de izi kalmaz mı?

Türkiye her zaman olduğu gibi kenetlendi. Geçecek elbette, belki biraz sürecek, izi kalacak ama geçecek.

Gelin görün ki bu acı haber sonrasında daha acı olaylar da yaşanmadı değil. Hep şikâyet ettiğim ama benim de kullandığım asosyal insanların mecrası sosyal medya yine doludizgin herkesten önce işe koyuldu.

*

Birileri bir başkasının paylaşımını yaptı bu ne vicdansızlık diyerek, kimileri de resmi olmayan garip haberler paylaştı. Kimi ırk, kimi mezhep, kimi vicdan, kimi devlet sorgusu yaptı sosyal medyadan. Ne geçti peki elimize?

Geçtiğimiz gün okuduğum bir yazıyı sizlerle paylaşmak isterim.

Yaşlı bir kadın evinin önünde sokaktaki kedi ve köpeklere yemek verirken oradan geçen genç bir kadın, “Ne güzel hayvanları seviyorsunuz” der.

Yaşlı kadın, “Hayır. Sevmem” diye cevaplar.

Genç kadın şaşkınlıkla “Ama onlara yemek veriyorsunuz” dediğinde ise, yaşlı kadın, “Onlara yardım etmem onları sevmek zorunda olduğum anlamına gelmez, yolda hiç tanımadığım birisine araba çarpsa yardım etmeyecek miyim? Yardım ettiğim için hiç tanımadığım birini sevmiş mi olacağım yoksa? Onların yaşam hakkına saygı duyuyorum hepsi bu” diye cevaplar.

Yaşama hakkı. Ne kadar bir başkasına, bir diğer canlıya yaşama hakkı veriyoruz?

Şimdi bu yaşam hakkı, Elazığ’da hayatını kaybedenler için, mühendis olmadan ev yaptırdılar diye mi ellerinden alındı yoksa ustaların beceriksizliğinden mi? Ya da denetimsiz yapılardan mı? Dilleri, dinleri mezhepleri etken miydi yaşam hakkı için? Onca uzman çıkıp televizyonlarda ha bire konuşuyorlar değil mi? “Konuşmayın da bir şey yapın dediğimiz” Profesörler mi yanlış yapmıştı?

*

Kötü yanından bakmakla kalmamalı elbette. Tüm Türkiye hemen kenetlenip Elazığ’a yardımlar göndermeye, destek vermeye başladı, hatta ulaşan yardımlar da var.

Ama ne olur! Şimdi sizin paylaştıklarınızı görmeyen ancak bir süre sonra bunları öğrenecek olan Deprem gibi ağır bir travmayı yaşayan insanlara bu eziyeti yapmayın.

Sağlıcakla kalın…

Eylem Şimşek