Kentdeha – Deha TV Radyo

TERAPİ KOLTUĞU (27 OCAK)

TERAPİ KOLTUĞU (27 OCAK)
LEVENT KAYIKCI
LEVENT KAYIKCI( leventk@kentdeha.com.tr )
44 views
27 Ocak 2020 - 9:00

DEPREM VE TRAVMA

Depremin insan üzerindeki en yıkıcı etkilerinden biri aniden gerçekleşmesidir. Yaşam, olağan akışında devam ederken meydana gelen deprem, kısa süre içinde sahip olunan her şeyi alt üst edebilir. Deprem karşısında kontrol gücümüzün olmaması travmaya sebep olan etkenler arasındadır.

Deprem anında yaşanan korku ve panikle travma belirtileri kendini hemen göstermeyebilir. Deprem gibi ağır travmatik olayların psikolojik etkileri, tüm kişilerde aynı derecede görülmez. Ancak bir süre sonra, uyku problemleri, irkilme, depremin sürekli zihinde canlanması, tetikte olma gibi durumlar travma belirtileridir. Depremden sonra yaşanan korku normal olsa da bu belirtilerin uzun süre devam etmesi travma sonrası stres bozukluğuna işaret edebilir. Travma sonrasında en çok gelişen ruhsal bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu ve psikolojik kökenli bedensel ağrılardır.

*

Depremin sebep olduğu travmatik etkiler sadece afetzedelerde görülmez. Yıkılan evlere, kurtarma operasyonlarına, yaralıların görüntülerine maruz kalan kişilerde de afetzedelerin yaşadığı travmatik etkiler görülebilir. Yaşanılan afetin izlerinin geniş çapta yayılmaması için sosyal medya paylaşımlarına dikkat edilmesi gerekir.

*

Afetin ardından gelen yoğun yardımlarla afetzedelerin yaraları sarılmaya çalışılır. Bir süre sonra yardımlar azaldığında ve bölgeden el ayak çekildiğinde afetzedeler yalnızlık ve umutsuzluk duygularına kapılabilir. Bu sebeple afetzedelerin temel fiziksel ihtiyaçlarının hızlıca temin edilip normal yaşamlarına geri döndürülmesi amaçlanmalıdır.

Doğal afetlerden sonra halkın birbirine kenetlenmesi, yardımlaşma ve birlik beraberlik duygularının güçlenmesi şüphesiz tek olumlu gerçektir. Afetzedelerin temel ihtiyaçların giderilmesinin ardından halkın dertlerinin paylaşılması, manevi ve profesyonel destek sağlanması büyük önem taşır.

Geçmiş olsun Elazığ ve Malatya!

Saygılarımla…

Levent KAYIKCI

UZM. KLİNİK PSİKOLOG

@leventkayikci1