Kentdeha – Deha TV Radyo

TERAPİ KOLTUĞU (03 ŞUBAT)

TERAPİ KOLTUĞU (03 ŞUBAT)
LEVENT KAYIKCI
LEVENT KAYIKCI( leventk@kentdeha.com.tr )
41 views
03 Şubat 2020 - 9:00

VAJİNİSMUS GERÇEĞİ

Vajinismus, en genel tanımıyla kadınların cinsel birleşme esnasında yaşadığı zorluk, acı ve kilitlenme yaşantısıdır. Tanımı itibariyle kadınsal bir bozukluk olarak görülse de aslında tüm cinsel işlev bozuklukları gibi iki kişiyi ilgilendiren bir durumdur. Çiftlerin cinsel yaşamında problemlere neden olan vajinismusun sebeplerine göz attığımızda karşımıza “cinsel mit”ler çıkmaktadır.

*

Cinsel mitler, kişilerin cinsellikle ilgili doğru bildiği yanlışlar, kulaktan kulağa yayılan efsanelerdir. Vajinismusla yakından ilişkili olan en yaygın cinsel mit, ilk cinsel ilişkide yoğun kanama olacağı inancıdır. Oysa doğru ve zamanında gerçekleşen cinsel birleşmede yoğun kanama değil, hafif pembe bir lekelenme oluşur. Bazı birleşmelerde bu bile görülmemektedir. Kanamanın olmaması cinselliğin doğru ve kadının ritmine uygun şekilde gerçekleştiğini gösterir.

*

Gençlerin cinsellikle ilgili bilgileri internet kaynaklarından ve yanlış kişilerden öğrenmesi, yemek yemek kadar doğal olan bu yaşantıyı hastalıklı bir hale getirmektedir. Genç kızların cinsellikle ağrı-acıyı eşleştirmesi korkuya ve vajinismusa sebep olmaktadır. Eşlerin düzenli şekilde bir cinsel terapist ile görüşme sağlaması vajinismusu yenmede oldukça etkilidir. Evliliklerin ve ilişkilerin sağlıklı temellere oturması için profesyonel destek almaktan çekinmeyiniz.

*

Sizlere vajinismusla baş etmek için evde yapabileceğiniz bazı egzersizler hakkında ipucu vermek isterim.

  • Cinsellikle ilgili inançlarınızı gözden geçirin, sizi korkutanları bir kenara bırakın.
  • Doğru bilgiler edinmek için bilimsel yayınları takip edin.
  • Kegel egzersizleri ile vajina kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenmeye çalışın.
  • Partnerinizle cinsellik hakkında konuşmaktan çekinmeyin.
  • Kendinizi ve bedeninizi sevin.

Levent KAYIKCI

UZM. KLİNİK PSİKOLOG

@leventkayikci1