Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (10 ŞUBAT)

ANEKTOD (10 ŞUBAT)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
38 views
10 Şubat 2020 - 9:00

ATATÜRK’ÜN CAMİLERİ

Başlık tuhafınıza gitmiş olabilir. Ancak dikkat çekmek için atılmış bir başlık değil. Gayet net ve doğru bir başlık.

Okuyacağınız yazının başlığındaki camiler Paris’te bulunan PARİS CAMİİ ve Tokyo’da bulunan TOKYO CAMİİ’dir.

*

Atatürk’ün Paris Camii yapımında “Çorbada tuzumuz olsun” diyerek ölümüne kadar her yıl o camiye 10 bin Frank yardımda bulunmuştur. Bu camiden kısaca bahsetmiş olup direk kendi talimatı ve imkânlarıyla yaptırdığı cami olan Tokyo Camii’nden bahsetmek istiyorum.

*

Tarihimize Ertuğrul Fırkateyni kazası olarak geçen ve Japonya ile aramızda özel bir bağ oluşmasına sebep olan olaydan sonra 1894 yılında Japon heyeti üzüntülerini dile getirmek adına İstanbul’a gelir. Bu heyette bulunan Yamada isimli bir elçi ziyaretten sonra İstanbul’da 4 yıl daha kalır. Bu süre zarfında II. Abdulhamid’in talimatıyla orduda Japonca dersleri verir. Yamada ismini aklımızın bir köşesinde tutarak 1930 yılına gidelim.

1930 yılında Japon hükümeti ülkede tüm dinlerin ibadethaneleri olduğunu ama Müslümanlar için caminin olmadığını görür ve bir cami yapılmasına karar verir. Ancak bu caminin yapımı konusunda destek aramaktadırlar. Ve işte o sırada ortaya Yamada çıkar. Hani şu aklımızın bir köşesinde tutalım dediğim adam var ya o işte. Yamada, bu işi en iyi Türkler yapar diyerek Ankara’ya doğru yola çıkar.

Yamada Ankara’ya gelir ve Atatürk ile görüşür. Yamada hatıralarında bu görüşmeden şöyle bahseder; “Ankara’ya geldiğimizde Mustafa Kemal bizi kapıda karşıladı. Bir tabureye karşılıklı diz dize oturduk. Kendisine Japonya’da bir cami yapmak istediğimizi ve bunu sizin yapmanızın doğru olacağını düşündüğümüzü söyledik. Atatürk bu fikri çok beğendi. Ancak ülkenin daha yeni toparlandığını ve borç harç içinde olduğunu söyledi. Bu kadar borç içinde şimdi Tokyo’da bir cami dedi ve biraz bekledikten sonra ama bu çok güzel bir fikir beyefendi biz yapalım bu camiyi diyerek kabul etti. Ben kendisine teşekkür ederken yüzüme baktı ve beni tanımadınız mı hocam dedi. Ben, Harp Akademilerinde Japonca öğrettiğiniz öğrenciniz Mustafa Kemal dedi ve Tokyo’ya camiyi yaptırdı.

*

Yazımı bitirmeden önce sizden bir ricam olacak.

Olur da çevrenizde Atatürk ve din konulu bir münazara veya münakaşaya şahit olursanız herkesi tatmin edecek şu cümleyi söyleyin;

“Bu gezegende günün ilk ezan sesinin yankılandığı caminin Atatürk’ün yaptırdığı camii olduğunu unutmayın!”

Erdi İlvan