Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (10 ŞUBAT)

AYRIK OTU (10 ŞUBAT)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
39 views
10 Şubat 2020 - 9:02

“2020 NEDEN BÖYLE YAPIYORSUN?”

Bundan 40 gün önce büyük heyecan ve umutlarla girdiğimiz yeni yıl bize bu 40 gün içerisinde inanılmaz acılar yaşattı. Hatırlarsanız 2020 yılından değil kendimizden beklentilerimiz olmalı demiş, umudumuzu da yitirmememiz gerektiğini söylemiştim.

Gelin isterseniz önce bu 40 günde hem Türkiye hem de Dünya olarak nelerle karşılaştık bir bakalım.

*

22 Ocak’ta Manisa’nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki ilk depremin ardından kent sallanmaya devam ediyor. Zaman zaman 4’ün üzerine de çıkan sarsıntılar nedeni ile bölgedeki vatandaşların tedirginliği sürüyor.

24 Ocak akşamı Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde 37’si Elazığ’da, dördü Malatya’da olmak üzere en az 41 kişi hayatını kaybetti, bin 607 kişi de yaralandı. Arama – Kurtarma çalışmaları sonucunda 45 kişi enkazdan sağ çıkarıldı.

İdlib’te ateşkes kararına uymayan Rusya destekli Suriye Rejim ordusu, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yoğun topçu atışı ile saldırdı. Saldırıda, 7 asker ve bir sivil personel şehit oldu. Saldırının ardından TSK’ya ait Fırtına obüsleri ve topçuları rejim mevzilerini ağır şekilde vurdu.

Van – Bahçesaray karayolunda 5 Şubat’ta üzerine çığ düşen minibüsteki 2 kişiyi kurtarma çalışmaları sürerken, can kurtarmaya gidenler bölgeye düşen ikinci çığda canlarından oldu. 11 asker, 9 korucu, 2 itfaiye erinin aralarında bulunduğu 41 kişi hayatını kaybetti.

Özel bir Havayolu şirketinin İzmir-İstanbul seferini yapan uçağı, 5 Şubat akşamı Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında pistten çıktı. İçinde ikisi bebek 177 yolcu ve altı mürettebat bulunan uçak savrularak üçe bölündü. Kazada üç kişi öldü, 180 kişi yaralandı.

Bu felaketler Türkiye’de yaşananlar.

*

Dünya’da ise Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp hızla tüm dünyaya yayılan ve henüz tedavisi bulunamayan Corona Virüsü nedeniyle bugüne kadar 618 kişi hayatını kaybetti.

İran Devrim Muhafızları’nın lideri Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ABD tarafından öldürüldü. Ortadoğu’da dengeleri değiştirecek ve ABD ile İran’ın arasında var olan gerilimi daha da tırmandıran suikast sonrası ülkesinde kahraman olarak görülen Süleymani’nin cenazesi oluşan izdiham nedeniyle birkaç gün boyunca gömülemedi. İzdihamda 50 kişi hayatını kaybetti.

Kasım Süleymani suikastından sonra İran, ABD’nin Irak’taki üslerine saldırdı. Ama başarılı olamadı. Sadece maddi hasar verebildi. İki ülke arasındaki gerginliğin ilk kurbanı Ukrayna Havayolları oldu. Boeing 737 tipi yolcu uçağı kalkışından kısa süre sonra düştü. Uçakta bulunan yolcu ve mürettebattan oluşan 176 kişiden kurtulan olmadı. İlk yapılan açıklamalar uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğü yönündeydi; ancak İran’dan kalkan uçağı ABD füzesi sanan İran’ın düşürdüğü ortaya çıktı. İran özür diledi.

Bunlar Felaket boyutunda olanlar, başka acılar da yaşadık elbette. 40 gün içerisinde yaşanan bu olayların hangisinde 2020 yılını sorumlu tutabiliriz?

*

Tüm bu yaşananların ardından komplo teorisyenleri işe koyuldu. Bu işten ne kadar para kazandıklarını gerçekten merak ettiğim bu boş teori üreticiler yaşanan olaylara kendilerince yorum kattılar. Kimi Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünde Amerika eli olduğunu söyledi, kimi Satürn’ün uzaklaşmasına, kimi Merkür’ün bize küsmesine, kimi ise tamamen fantastik durumlara bağladı, kimileri de 2020 yılını felaket yılı ilan etti hatta hızını alamayanlar Kıyamet yılı dedi.

Onca uzman Depreme hazırlıklı olun dedi soluksuz, Bilim insanları dünyayı bir elma misali yediğimizi söyledi, Küresel İklim krizi var artık denildi.

Biz insanoğlu neler yaptık? 2020 yılını suçladık. Neden? Çünkü onun ilk 40 gününde yaşadık bunları. Savaşan biz değildik, doğa ile dalga geçercesine onu tahrip eden de biz olamayız, virüslerin artık daha hızlı mutasyona uğramasından biz ne anlarız ki hem.

İşin aslı yine çok uzağımızda değildi oysa… Her şeyi biz kendi ellerimiz ile yaptık. Yapmaya devam edersek daha önceki yazılarımda bahsettiğim Elon Musk’tan Mars kolonisinde yer ayırtmaya başlayıp adamı daha da zengin etmemiz çok uzak değil.

Bu hafta film, müzik ya da dizi tavsiyem olmayacak. Bu yaşanılanlara bir tavsiye pek mümkün değil.

Kaybettiklerimizin ardından hüzünle…

Eylem Şimşek