Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (02 MART)

AYRIK OTU (02 MART)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
43 views
02 Mart 2020 - 9:00

“NERDE BİR CAN ÖLSE ORALI OLUR YÜREĞİM”

“Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim. Olmalı zaten. Olmazsa insan olmaz yüreğim” Ahmet Arif

“Suriye’nin İdlib Eyaletinde 27 Şubat’ta düzenlenen hava saldırısında 33 Türk askeri hayatını kaybetti” BBC

Daha sonra 34 şehidimiz oldu. Endişeli gözlerle tüm Türkiye ne olacağını takip etmeye başladık.

İşin siyasi, Uluslararası, kocaman harfli örgütler kısmı, Rusya, ABD ya da bölgenin ateşi ile ilgili bir yazı olmayacak bu yazım.

Ben 3 ağabey ile büyüdüm. Hepsi birbirinden harika 3 ağabey. Hepsi askere gitti. Hiç biri tehlikeli bölgelerde yapmadı askerliğini ama askerlikti, her biri askere gittiğinde içimizi korku sardı. Endişe ile bekledik askerlikleri bitene kadar.

*

Şimdi düşünüyorum da o ailelerin içinde kanayan yarayı, onlara da saplanan bomba parçalarını ve kahroluyorum. Elimden hiç bir şey gelmemesine, o acıyı dindirmeye hiç bir şeyin yetmemesine kahroluyorum.

Gencecik yiğitleri yitirmiş bir coğrafyada, gidenleri, eksik bıraktıkları hayat ile kalanları, bir yanları eksik kalmadan bilmek istiyorum.

*

Başımı diğer yana çevirdiğimde ise sadece umut ile batıya gitmek isteyen Doğu insanının çektiği acıyı gördükçe, Batının yüz çevirişini gördükçe, sınırda yaşanan dramı gördükçe daha da kahroluyorum.

Bunca acı ve keder ile kendisine gidecek yer arayanları hakir görenleri, avazı çıktığı kadar bağırsa da giden canın geri gelmeyeceğini bilip de sadece ortamı karıştıranları gördükçe de korkuyorum.

*

Neden ile başlayan yüzlerce soru arasında beni en çok kaygılandıran ise bundan sonra ne olacağı?

İnsan canına kast edip, arsız bir gülüşle hala planlarını yapan o uzak ve çirkin elleri gördükçe daha başımıza ne işler açacaklar? diye sormadan da edemiyorum.

Suskunluk, acı ve kaygı ile bu coğrafyanın kaderinin değişmesini dilemekten başka bir şey ne yazık ki gelmiyor elimden.

Tüm Türkiye’nin başı sağolsun…

Eylem Şimşek