Kentdeha – Deha TV Radyo

TERAPİ KOLTUĞU (09 MART)

TERAPİ KOLTUĞU (09 MART)
LEVENT KAYIKCI
LEVENT KAYIKCI( leventk@kentdeha.com.tr )
1.480 views
09 Mart 2020 - 1:02

VİRÜS KORKUSU VİRÜSTEN DAHA HIZLI YAYILIYOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs korkusu kendisinden daha hızlı yayılıyor. Hem ana akım haber yayınlarında hem de sosyal medyada sıkça bahsedilen Corona Virüs herkesi endişelendiriyor. Tarih boyunca varlık gösteren çeşitli salgın hastalıklar milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Günümüz tıbbı bu hastalıkların birçoğuna karşı ilaç üretmiş ve ortalama insan ömrünü uzatmıştır. Ömür ne kadar uzun olsa da hastalanmak ve ölüm düşünceleri herkes için kaygı vericidir. Öleceğini bilerek yaşayan tek canlı olan insan bu özelliğinin getirdiği sancıları her zaman yaşamaktadır.

Şu an gelinen noktada hastalık kapma korkusu günden güne artmaktadır. Özellikle okullarda arkadaşlarıyla oynamaktan kaçınan çocukların varlığını görmek endişenin boyutlarını gözler önüne sermektedir. Çocukların kaybetme korkuları bazı dönemlerde daha çok tetiklenir. Hastalık ve ölüm haberleri, salgın hastalıklar bu durumun tetikleyicisi olmaktadır. Özellikle 12 yaş altı çocukların virüs haberlerini izlemesi engellenmeli ve konuyla ilgili iç rahatlatıcı açıklamalar yapılmalıdır.

Hastalık kaygılarının uzun vadede virüslerden daha zararlı olacağı ve her salgın hastalığın bir süre sonra yok olacağı unutulmamalıdır. Hastalıktan kaçmak için gerçekleştirilen ritüeller (el yıkama, toplumdan uzaklaşma vb.) günlük yaşamı sekteye uğratacak boyuta geldiğinde bir psikoterapistten destek alınmalıdır. Özellikle kaygı bozukluğu tanısı almış kişilerin haberlerde yer alan sarsıcı içeriklerden uzak durması faydalı olacaktır.

Levent KAYIKCI

UZMAN PSİKOLOG

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al