Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (23 MART)

AYRIK OTU (23 MART)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
57 views
23 Mart 2020 - 9:00

BUNLARIN HEPSİ GERÇEK, FİLM İZLEMİYORUZ

Anımsarsanız eğer daha önce korona virüs ile ilgili komplo teorileri üzerine yazmıştım.

Film tavsiyem de olmuştu. Sonra neler mi oldu? Film izler gibi izlemeye başladık…

Ama film değil gerçekti tüm olanlar, ülkemizdeki ilk vakanın açıklanması ile idrak etmeliydik. Gelin görün ki öyle olmadı ve hala film izler gibi izlemeye devam ediyoruz. Beynimiz böyle çalışıyor, acıyı ilk olarak reddedip sonra fark ediyor. Böyle miydi acaba durum?

Mesela BBC Türkçe gibi bir kanalda çalışacak kadar donanımlı bir gazeteci böylesine vahim bir durumda bırakın Bakan olmasını kriz yöneten birisine, “Mikrofon derdindeyim sesim kısılacak sizin yüzünüzden. Bana ne ayol sizin koronanızdan” kıvamında bir cümleyi nasıl kurabilirdi? Kabul ediyorum işimiz bizi biraz özgüvenli yapar ama bu neydi ki? Varın siz koyun tanımını.

Sonra sokakta gezen, yerlere yatan yaşlı vatandaşlar… Kime cesaret gösterisiydi o yere yatmalar, güvenlik şeridinin içine geçip banka oturmalar? Otobüste gördüğüm yaşlılar, hatta kendi babam bile dışarı çıkma peşindeydi de biz çıkarmadık. Bana değildi, Azrail ile merhabalaşmaktı bence. Fakat bizim için en ön safta kendini feda eden sağlık çalışanlarını da, benim hayatımı da riske atıyordu.

Her daim, her olaya sosyal mesaj içerikli ve göndermeli paylaşımlara tepki ile yaklaştığım sosyal medyada da yine düğün yeri yaşanıyordu. Kimi vaka daha fazla, kimisi İtalya yıkıldı biz mi duracağız? Kimi de sağlık çalışanlarını daha düne kadar dövüyordunuz ne oldu şimdi ne bu alkış, gibi garip bir soru soruyordu topluma.

Bu film bizim filmimiz şaşırmayın ne olur? Başrolde bizler varız. Artık inkâr etmeyin. Durum acı ve vahim…

Kabullenmek zor, evet şimdiye kadar böylesine büyük bir olayı filmlerde izledik sadece. Önceden yaşadığımız ağır olaylar da var elbette ama onların filmi hep sonradan çekildi. Bu ise şimdiye kadar hep filmlerde izlediğimiz ancak gerçek olan, olabildiğince önemli bir olay.

Bu konuda sevdiklerim ve benim için risk oluşturacak her durumda kim olursa olsun şikâyetçi olmaktan çekinmeyeceğim. Gazeteci arkadaşım ortalığı velveleye mi veriyor? Babam dışarıya mı çıkmaya çalışıyor? Komşum bana bir şey olmaz mı diyor? Kusura bakmayın her şeyden önce bir vatandaş olarak bunu yapacağım ve şikâyet edeceğim.

Daha da fazla bir şey söyleyecek ne yetkim, ne de yersiz özgüvenim var.

Belki de en çok bize lazım olduğu dönemde sağlıcakla kalın…

Eylem Şimşek