Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (27 MAYIS)

AYRIK OTU (27 MAYIS)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
1.937 views
27 Mayıs 2020 - 9:01

NE DE GÜZEL TERBİYE ETTİN SEN BİZİ COVİD-19

“Uzun, yorucu bir kışın sonunda buradayız bir yaz akşamı. Karakışın sonuna doğru…” diye başlar Bulutsuzluk Özlemi’nin bir konserinde Nejat Yavaşoğlu ve “Yaşamaya Mecbursun” şarkısını söylemeye başlar.

Sanırım 1995 sonrasından bir anı ve sevdiğim bir şarkı benim için fakat hem şarkının sözleri hem de Nejat Yavaşoğlu’nun şarkıya başlarken söylediği sözleri tam da bugünü anlatır gibi…

*

İnsanoğlu ne olursa olsun yaşamaya mecbur olduğunu bu defa güzel bir terbiye ile öğrendi…

Ne denli özgür olduğunu, sevdiklerine ne kadar ihtiyacı olduğunu, onları yaşamın keşmekeşinde nasıl da anımsamadığını, tabiata karşı ne kadar duyarsızlaştığını, insanların birbirlerini anlaması, empati kurup bu nedenle saygılı davranmayı anımsattı, aslında evindeki çiçeğe biraz su verse onu mutlu edeceğini anımsattı ve birçok şeyi anlattı, anımsattı. Yaşadıkları tüm aksilikler, gördükleri şiddete karşın Sağlık çalışanlarının aslında ne kadar özveri ile çalıştığını, çok ama çok parası olsa bile sokağa çıkıp bir ekmek alamayacak olmanın, ekmeksiz kalmanın ne olduğunu anımsattı. Sağlığın gerçekten her şeyden önce geldiğini, dünyanın ölümlü olduğunu, eni sonu toprak olacağımızı ve daha neleri neleri anımsattı Koronavirüs bizlere… İyi de oldu buna ihtiyacı vardı insanlığın.

*

Bazı şeyleri hala anımsatamadı ama olsun eminim onlara da bir çözüm vardır evrenin, dünyanın, doğanın.

Hatırlarsanız komplo teorilerine değindiğim, bu sürede de olabildiğince uçuk kaçık teorilerin yine ortaya atıldığını ifade etmiştim önceki yazılarımda. Kimse nedense şunu kabul edemedi “Biz yaptık”

Bilim İnsanları diyor ki; bu virüs yarasandan insana geçti doğrudur, ancak Covid–19’un yaşam alanı belli hayvanlar ve bunlardan biri de yarasa, konakçısı olduğu yarasalar azalınca başka konaklayacak otel aramaya başladı ve İnsanı buldu. Yani doğa ile dalga geçilmezdi.

*

Doğanın intikamı diye bir tanım bile bulduk biz insanoğlu, oysa doğanın böyle bir intikam aklından bile geçmiyordu. Kendi faydamıza olan tüm ürettiklerimiz doğanın artık intikamını almasının aklına yatmasına neden oldu.

Her dönem çevreciler doğa, küresel kriz artık dese de bazen bu konuda hiç bir şey yapmayan, dünyaya zarar veren hiçbir lüksünden vazgeçmeden çevre nidaları atanlar da oldu tabii, onlara da doğa adına ben cevap vereyim önce arabalarınızdan bir inin. “Ne yapalım ata mı binelim?” derseniz de alternatif çok, ata gerek yok.

Kısacası kestiğimiz ormanlar, kuruttuğumuz topraklar, göller, nehirler bize bir müsaade edin de biz de yer bulalım dedi.

Tıpkı annelerimiz gibi Tabiat ana da hem severim hem döverim söz dinleyin dedi bizlere.

*

Şarkının da dediği gibi “…Ne olursa olsun yaşamaya mecbursun…” Fakat sadece sen değil.

Sağlıcakla kalın…

Eylem Şimşek

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al