Kentdeha – Deha TV Radyo

KURBAN VEKALETLERİ TOPLANMAYA BAŞLADI

KURBAN VEKALETLERİ TOPLANMAYA BAŞLADI
26 views
10 Temmuz 2020 - 19:22

Türk Kızılay’ı Denizli Şubesi Kurban vekaletlerini toplamaya başladı. Geçtiğimiz yıl 338 kurban vekaleti alan Kızılay, bu yıl da vatandaşları vekalet vermeye bekliyor. İslami usullere göre kesilen kurbanların yurt içi kurban vekalet bedeli 1050, yurt dışı vekalet bedeli de 850 Türk Lirası olarak belirlendi.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hazırlıklarını tamamlayan Türk Kızılay’ı Denizli Şubesi Kurban Vekaleti almaya başladı. İnternet üzerinden vekalet verileceği gibi şubeye giderek de elden bağış makbuzu karşılığında vekalet verilebilecek. 2018 yılında 356 kurban vekaleti alan kurum, 2019’da 338 vekalet aldı. Türkiye’de kurban vekaleti alan ilk on il arasında yer alan Denizli’de bu yılın hazırlıkları başladı. “Kurban bereketini yıl boyu yaşatıyorsan hilal olsun” sloganı ile 2020 yılı bağışlara start veren Türk Kızılay’ının Denizli Şube Başkanı Adem Salih Deniz, “Kurban vekaletinizi Kızılay’a verin. Usulüne uygun olarak kesilen kurbanlarınız yıl boyu sofralara bereket olsun” dedi.

Kampanya sürecinden bahseden Deniz, “Yurt içi ve yurt dışından bağış kanallarını kullanarak kurban vekaletinizi Kızılay’a verebilirsiniz. Bu işlemi yapan kişilere kurban vekaletlerinin alındığına dair cep telefonlarına kısa mesaj ve elektronik posta ile bilgilendirme yapılmaktadır. Modern ve hijyenik kesimhanelerde veteriner denetiminde din görevlileri gözetiminde vekalet sahiplerinin ismi okunarak İslami usullere uygun olarak noter gözetiminde kurban kesimi yapılmaktadır. Kesimi yapılan kurbanlar, parçalama, şoklama, konserveleme, kontrol testi gibi tüm işlemler yurt içinde yapılmaktadır. Kesimi yapılan ve kontrolden geçen kurban etleri, Kurban Bayramı döneminde sıcak et olarak, yıl boyunca Kızılay aşevlerinde yemek, Türk Kızılay’ı şubelerinden gıda yardımı, yine yıl boyu kuş başı ve kıyma kavurma olarak farklı şekillerde ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Son olarak kesin sonunda kurban vekaleti veren kişilere kurban kesimi sonrasında cep telefonlarına kısa mesaj ve elektronik posta marifeti ile bilgilendirme yapılmaktadır” dedi.

Son olarak Kurban vekalet bedellerini de aktaran Deniz, “Yurt içi kurban vekalet bedelimiz 1050 Türk Lirası. 850 Türk Lirası da yurt dışı bedelimiz var. Yurt içi vekaletler için 168 çağrı merkezi aranarak, kizilay.org.tr internet üzerinden tüm bankalardaki şube ve temsilciliklerimiz internet bankacılığı üzerinden vekalet yapılabilir. Yurt dışı vekaletleri için de Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden vekalet yapılabilir. Ayrıca hayırseverlerimiz cep telefonlarından 2868’e bayramlık yazarak kısa mesaj atıp 10 lira karşılığında bayramlık yardımında da bulunabilirler. Ayrıca Türk Kızılay’ı Denizli Şubesi’ne gelerek veya 0 258 264 43 43 numaradan da bizlere ulaşarak vekalet verebilirler. Gelemeyecek olan hayırseverlerin bulundukları yere giderek vekaletlerini alıyoruz” dedi.