Kentdeha – Deha TV Radyo

1600 YIL SONRA YENİDEN! LAODİKYA…

1600 YIL SONRA YENİDEN! LAODİKYA…
51 views
13 Temmuz 2020 - 10:42

1600 YIL SONRA YENİDEN

Laodikya’da Batı Tiyatrosu kültür ve sanat etkinliklerine yeniden ev sahipliği yapacak.

Anadolu’nun en büyük ve en önemli antik kentlerinden biri olan Laodikya’da 2200 yıl önce yapılan Batı Tiyatrosu’nun restorasyonu yılsonunda tamamlanacak. Denizli Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle ayağa kalkan antik yapı 1600 yıl sonra kültür ve sanat etkinliklerine yeniden ev sahipliği yapacak. Başkan Osman Zolan Laodikya’da çalışmaları yerinde inceledi.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 2008 yılında Türkiye’de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti, gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda, İncil’de adı geçen tarihteki ilk yedi kiliseden Mahşerin Yedi Kilisesinden birini içinde barındıran antik kentte 2200 yıl önce yapılan ve M.S. 5 yüzyıldan sonra kullanılmayan Batı Tiyatrosu’nun restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yaklaşık 15 bin kişi kapasiteli Batı Tiyatrosu’nda sürdürülen çalışmaları inceledi. Başkan Zolan’a Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş ve beraberindekiler eşlik etti. Çalışanlara kolaylıklar dileyen Başkan Zolan, restorasyonla ilgili Prof. Dr. Şimşek’ten bilgi aldı.

Denizli’nin kültür mirası olarak çok zengin bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Belediyemizin desteği ve üniversitenin çalışmaları ile burada 12 ay boyunca kesintisiz kazı yapılıyor. Laodikya’da güzel ve örnek bir çalışma sergilendi. Bunun sonucunda da ortaya birçok güzellikler çıktı” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin geçmiş değerlere sahip çıkarak geleceğe aktarmaya devam edeceğini belirten Başkan Zolan, “Laodikya’da daha gün yüzüne çıkarılması gereken çok yer var. İnşallah aynı gayret ve çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ise, Ladoikya’da Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çok güzel işler yaptıklarını anlatarak, Başkan Osman Zolan’a teşekkür etti.