Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (31 AĞUSTOS 2020)

ANEKTOD (31 AĞUSTOS 2020)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
568 views
31 Ağustos 2020 - 9:04

ATATÜRK DE YANILIR

Anadolu’ya artık Türk toprakları denmeyecek kadar her taraf işgal edilmiş bir coğrafyayı tekrar ata yurdu haline getirmeye çalışanların hikayesiydi Millî Mücadele. Her anı her saniyesi kahramanlık, acı ve mutluluk ile dolu bir mücadele. Yeniden dirilişin, yeniden özgürlüğün ve yeniliğin hikayesi.

*

Hikâye çoktan başlamış ve mutlaka mutlu son ile bitmeliydi. Tüm o anadan, yardan, yaşamdan ve daha nicelerden vazgeçiş boşa olmamalıydı.

25 Ağustos’ta Ankara’da silah arkadaşlarını topladı. Planını son kez onlara da açıkladı.

*

Afyon’un güneyinden gönderilecek birlikler Yunanlıların İzmir ile olan bağlantısını kesecekti. Akabinde Eskişehir’den gelecek birlikler ile düşmanı çembere alıp onları Anadolu’ya geldiklerine adeta pişman edecekti. Engin tarih bilgisini burada devreye sokmuştu. Çünkü bu plan Hannibal’ın Roma imparatorluğuna karşı kullandığı plandı aslında. Bu plana öylesine güveniyordu ki yanındaki komutanlara; “Hücum emrini aldıktan sonra hesap ediniz. 15 gün sonra İzmir’deyiz!” diyecekti.

Tarihler 26 Ağustos’u gösterdiğinde Kocatepe’de yaverine saati sordu. “Saat 3 paşam.” dedi ve o muhteşem emir döküldü dudaklarından. “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!”

*

Bu söz askerin 4 günde bir düşmanı toprağından atmasına yetmişti.

Tarihler 30 Ağustos’u gösterdiğinde artık Anadolu toprakları yeniden asıl sahibiyle buluşmuştu. Artık hedefimiz ile aramızda İzmir vardı sadece. Tarihler 9 Eylül’ü gösterdiğinde İzmir de gerçek sahiplerine kavuşmuştu.

*

Tüm bu zafer sadece 14 gün sürmüştü ve Atatürk 1 gün ile yanılmıştı. Yakın arkadaşlarına dönerek “1 gün ile yanılmışım, ama kusur bende değil düşmanda” dedi.

Bu tarihten sonra da bu ülke için planladığı hiçbir şeyde yanılmadı. Şimdi yanıltmama sırası bizlerde…

Erdi İLVAN