Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNDEMİN YELPAZESİ (31 AĞUSTOS 2020)

GÜNDEMİN YELPAZESİ (31 AĞUSTOS 2020)
AYLİN ÜNAL
AYLİN ÜNAL( aylinunal@kentdeha.com.tr )
591 views
31 Ağustos 2020 - 9:02

RESİM RESSAMLARIN, KADER İSE KİŞİLERİN İŞİ!

Bir fotoğraf var elimde kaderi kendinden kara, kurtarıcısını bekleyen.

Top sesleri, kağnıların sırtında Mehmed’in yeleği, Ayşe’nin yazması.

Fotoğraftan da top sesini duyamazsın demeyin. Öyle bir anlatır ki buğday unlu çorbaya kalınan hasreti ve henüz Yemen’inde kurumamış nakışın izlerini… Öyle çok şey anlatır ki bir fotoğraf bulutların arasında görmüşçesine güneşi, Seyit onbaşının cesaretinde, nene hatunlar, Fatma hanımların mertliğinde kalınmış esareti; şaşar kalırsın…

*

Kocatepe’de fotoğrafı çekilmiş düşünen bir adam, adımlarında her bir sömürüye bir zelzele. Bilir misiniz fotoğrafın hikayesini?

Görsek tanırız dersiniz şimdi.

Kocatepe’de ilerliyor o muhteşem asrın muhteşem lideri. Öyle bir ilerliyor ki değmiyor yere ayakları ve fikri değiyor arşa her adımda. Etem Tem basıyor ardı ardına deklanşöre. Türkiye’nin ayak sesleri yankılanıyor her deklanşörde. Ve Gazi Paşa’ya gösteriyor. Paşa çok güzel buluyor fotoğrafları. Kader mi yazılıyor? Evet. Bir de bu kaderi ispatlamak lazım. İzmir’de fotoğrafları yıkatmak için gidiyor Etem Tem. Bırakıyor geri almak üzere ve İzmir’i yağmalamaya devam ediyorken emperyalistler o fotoğraflar da yanıyor. Ve Etem Tem’in elinde kalıyor bir fotoğraf. Etem Tem Gazi Paşa için deklanşöre basıyor, Gazi Paşa ise Türk milleti için…

*

Hareket eden bir fotoğraftı Türk ulusunun kaderi. İçinde ise öksüz çocuklar… Tek hayal Özgür, bağımsız bir ülkede yaşamak. Bağımsızlık zırhını, özgürlük kılıcını kuşanan bir ülke koşuyordu zafere.

Ve gittikçe güzelleşiyordu fotoğraf: cumhuriyetin kokusu duyuluyordu zafer çığlıkları içinde.

Demeyin fotoğraftan koku duyulur mu? Duyuluyor işte…

*

Ne emperyalizm kumandasında aktör olduk ne de kuluçkaya yatmış tavuklardan çıkan yumurtadan bir toplum. Sınırsız düşlerimizde, sınıfsız bir gelecek kurduk.

Düşlerin peşinde bir çift mavi göz ve kuyruğuna sıkışmış, yayılmacı illetler…

Ve bir ses daha duyuluyor renklenen fotoğrafın içinden: “Zafer, Zafer benimdir diyebilenlerindir!”

Aylin ÜNAL

NOT: Yazılar, yazarın kendi hukuki sorumluluğundadır.