Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (07 EYLÜL 2020)

ANEKTOD (07 EYLÜL 2020)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
2.802 views
07 Eylül 2020 - 9:02

6-7 EYLÜL OLAYLARI VE MEDYA

Ne kadar duygusal bir millet olduğumuzu hemen hemen her yerde ve her konuda ortaya koymaktayız. Bu duyguyu bazen köy okulunda çocuklar üşümesin diye soba yakan ve benim işim değil demeyen öğretmenlerde, bazen de taraftarı olduğu takıma transferinde boş mukaveleye imza atan futbolcuda görürsünüz. İki uç örnek ama sonuç duygu aynı.

6-7 Eylül 1955 yılında ortaya çıkan olayların temelinde de bu duygu yatmaktadır. İstanbul Ekspress gazetesi ne hikmetse “Atamız’ın Evi Bombalandı” diye başlık atma gereği duyup insanlara hedef göstermiş ve tarihimizde yüzleşmemiz gereken acı bir yer bırakmıştır.

*

Kimisi Atatürk sevgisiyle, kimisi yağma hissiyle, kimisi de birilerinin talimatıyla indi İstiklal Caddesinin sokaklarına ve başladı yakıp yıkmaya.

Bence burada medyanın tutumu 6-7 Eylül olaylarından da önemli. Medyanın önemine örnektir aslında 6-7 Eylül Olayları. Sadece bu olaylarla da sınırlı değil.

*

Kimi zaman orduyu göreve çağırdı, hükümet düşürdü medya, kimi zaman Cumhurbaşkanının sözlerini halka ileterek darbe engelleyip hükümet kurtardı medya.

Ne yaparsa yapsın hep büyük bir güç oldu. Bu sebeptendir ki her zaman işini bilen ve maşa olmayacak insanların elinde kalmalıdır.

*

Çünkü medya nükleer güç gibidir. İyi ellerde enerji olur fayda verir insanlara, işini bilmeyenlerin elinde ise insanların hayatlarını alt üst eden bir silah.

Tıpkı 6-7 Eylül olaylarında olduğu gibi…

Erdi İLVAN