Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (07 EYLÜL 2020)

AYRIK OTU (07 EYLÜL 2020)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
604 views
07 Eylül 2020 - 9:01

NORMAL VE SAĞLIKLI HAYATIN 3 KURALI

Kara Veba olarak da bilinen Kara Ölüm, insanlık tarihinde kaydedilen en ölümcül salgın olarak biliniyor. Avrasya ve Kuzey Afrika’da 75-200 milyon kadar insanın ölümüne yol açmış bir salgın. Salgın hastalık, sadece 14. yüzyılda yaklaşık 200 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanmış.

Çin ve Orta Asya’dan başlayan veba, 1347’de Kırım’da bir Ceneviz ticaret merkezini kuşatan Moğol ordusunun vebalı cesetleri mancınıkla kentin içine atmasıyla Avrupa’ya taşındığı iddia ediliyor.

*

Şimdi ise Koronavirüs salgını ile dünya savaşıyor. Tüm dünyayı etkileyen virüs ile Türkiye ve özellikle kentimiz oldukça başarılı bir şekilde süreci yönetti. Ancak 1 Haziran sonrasında yeni normaller ile hayatımıza devam etmemiz gerçeği de karşımıza çıktı. Çünkü hayat bir yandan devam ediyor. Tüm bunlara rağmen yeni normalleşme sürecinde hem vaka sayılarında hem de ölümlerde yine rakamlar endişe yaratmaya başladı.

Eğer bizlere belirtilen kurallara uymazsak neler yaşanacağını bilim dünyası tek tek anlatarak her defasında kurallara uyulması konusuna dikkat çekiyor.

*

Tekrar dönelim Veba salgınına, İlk veba salgının ardından benzer salgın hastalıkların Avrupa’ya her yeni nesille geri döndüğü düşünülüyor, etkileri 1700’lü yıllara kadar devam etmiş.

Özellikle dikkat çekmek isterim, Ortaçağ’daki veba doktorlarının kıyafetleri ise hastalıktan daha korkutucu. Taktıkları maskeler özellikle. Bizim kullandığımız tıbbi maskelerden alabildiğine farklı.

*

Diğer yandan Oslo Üniversitelerinin yaptığı çalışmalar sonucunda salgının hayvan değil, insan kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Oslo Üniversitesi bilim insanları “Fareler tarafından bulaştırılan bakteri bu denli hızlı yayılamaz. Sonuç oldukça açık: Hastalığı yayan ve bulaştıran insan vücudundaki bitlerdi.” açıklamasını yapmışlar.

Yani şu anda bizim yaşadığımız üzere Koronavirüs belki çıkış noktası insanlardan kaynaklı değil ama biz insanlardan yayılım gösteriyor. Hep vurgu yapılan nokta sosyal mesafe ve hijyen ön plana çıkıyor haliyle.

*

Uymamız gereken 3 önemli kural söz konusu ve biz bu kurallara uymuyoruz anlaşılan o ki rakamlar bizi endişelendiren noktalara geliyor.

Veba kadar kötü bir hastalık ile nasıl ilişkilendirilebilir demeyin, hastalığı atlatanların yaşadıkları hastalığı küçümsemememiz gerektiğini bize anlatıyor.

Eğer Mart ayı itibariyle uygulanan kısıtlamalara geri dönmek istemiyor, işimize, okulumuza gidip hayatımızın normal bir şekilde sürmesini istiyorsak tekrar hatırlatalım uyulması gereken çok basit 3 kural var ve lütfen bu kurallara uyalım. Maskesiz dışarı çıkmayarak, sosyal izolasyona özen göstererek ve tabi temizliğe dikkat ederek yaşamaya mecburuz.

Sağlıkla kalın…

Eylem ŞİMŞEK