Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNDEMİN YELPAZESİ (07 EYLÜL 2020)

GÜNDEMİN YELPAZESİ (07 EYLÜL 2020)
AYLİN ÜNAL
AYLİN ÜNAL( aylinunal@kentdeha.com.tr )
634 views
07 Eylül 2020 - 9:03

BİZİM FITRATIMIZDA VAR

“Başkaları tarafından pişirilmeden ben onları pişirmeyi öğrenmeliyim ya da başkaları tarafından yenmeden ben onları yemeliyim”

İlk çağda yaşayan insanlar geldi değil mi aklımıza? Roy Lewis’in “Babamız” romanında anlatılıyor insan evrimi. En çok dikkatimi ise girişteki cümle çekiyor. Ve insan fıtratı diye her cümlenin sonuna iliştirdiğimiz bahane ortaya çıkıyor.

“Fıtrat” İslam dininde en çok kullanılan kelime. Arkasına sığdırdığımız birçok bahanenin güvenli limanı:

“Kardeşimi kıskandım” fıtratta var.

“Zor durumdaydım, yaptım” fıtratta var.

“Öldürdüm” fıtratta var.

*

Niçin tüm kötülükler fıtratta var?

Diyor muyuz hiç “Yardım etmek istedim” fıtratta var

“Paylaşmak istedim” fıtratta var.

*

Cümleye yakışmıyor değil mi?

“Başkaları tarafından pişirilmeden ben onları pişirmeyi öğrenmeliyim ya da başkaları tarafından yenmeden ben onları yemeliyim. İşte asıl fıtrat!

Çünkü fıtratta anlam olarak tanrıyı severken kendini tanrıdan başka her şeyi sever halde bulur. Öyleyse insanoğlu kendi yörüngesinde kendinin tanrısıyken niçin tanrıya ihtiyaç duyar?

Tanrılar değişiyor. Öyle mitolojideki gibi de değil. Kibir en büyük tanrı ve kendisinin aynısını aramak tanrıça.

Eleştiririz fütursuzca, savurmak rüzgarla sonuçta öyle bedava da değil. Ve biz kendi kibrimizin tanrısıyız. Öyle bir yönetiriz ki değil beş vakit binlerce vakit divana durdururuz.

*

İnsanoğlu ve insanlık! Size sesleniyorum! Hamurunuz aynıysa mayanız farklı. Kimininki tutmuş kimininki bozulmuş. Kimininki ekşirken kimininki kurumuş. Aynı olmayı bekleme. Kiminin hamuru sert ellerle yoğurulmuş, kiminki pekişmemiş.

Bunu sen de bilemezsin. Damak tadı farklı. Sen mayalı hamur severken, ben mayalı hamur sevmiyorumdur!

Aynı olamam, aynı olamayız. Sevdiğin kadar sevip, üzüldüğün kadar üzülemem. Ve senin olmamı istediğin gibi olamam. Çünkü benim fıtratım var. Önce ben!

Aylin ÜNAL