Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (16 EYLÜL 2020)

AYRIK OTU (16 EYLÜL 2020)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
2.158 views
16 Eylül 2020 - 9:48

CAM TAVANLAR KIRILABİLİR

“Cam Tavan Sendromu”, ilk akla gelen kafanızı kaldırdığınızda yıldızları izleyebileceğiniz bir cam tavan ise yanılıyorsunuz. Bilim insanlarının pireler üzerinde gerçekleştirdiği bir deney sonucunda ortaya çıkan psikolojik bir tanım bu aslında. Bilim insanlarının deneyini anlatmak oldukça uzun olacağı için bu sendromu, en fazla yaşayan kesim yani kadınlar için cam tavan sendromunun ne olduğuna değinmek isterim. Bu sendrom sadece kadınları etkilemiyor elbette, “öğrenilmiş çaresizlik” tanımına sığan herkes bu sendromu farkında ya da olmadan yaşıyor.

İngilizcede “Glass Ceiling” olan bu sendrom kadınların, üst yönetim düzeylerine ilerlemelerini durduran engeller olarak sıralanıyor.

*

Kadınların iş yaşamında yaşadığı zorluklar, özellikle genç kadınların deneyimsizlik, evlenme ihtimali, üstüne doğum yapabilme ihtimali de bırakın üst yönetimi, iş bulmalarında bile sorun oluşturuyor ne yazık ki.

Başta da yazdığım gibi konuyu olabildiğince detaylı anlatmak mümkün ancak sayfalar süren bir yazı haline gelecektir. Zaten Deha TV ekranlarında özellikle akademisyen ve araştırmacılar ile bu konuyu her zaman değerlendirip bilgiler aktarıyoruz.

*

Ben cam tavanın nasıl kırılabildiğini ya da kadınların iş hayatında yer almalarının o kadar da zor olmadığı kısmından söz edeceğim.

Deha TV’de 3. yılımı doldurmak üzereyim. Bu süre zarfında cinsiyet eşitliği ile çalıştığım kurumumda erkek ve kadın sayıları genelde eşit ilerledi. Ancak son zamanlarda işin rengini biraz değiştirdik. Yani cam tavanı kırdık.

Denizli’nin ilk televizyonu olan DEHA TV’de artık kadın sesleri daha çok duyuluyor.

*

Hepsinin adının tek tek yazmayı çok isterdim, sadece birkaç örnek vermek isterim. Yayına girdiğimde yönetmenim bir kadın, haberlerin montajını yapan yine evlenmeye hazırlanan genç bir kadın, haberi yapan yine kadın, sunan evet benim dışımda yine bir kadın. Son olarak yıllarca Deha TV ekranlarından tanıdığınız Sevil Bağ’da bize katılıp program müdürü olunca eh, kadın çoğunluğunu sağlamış olduk.

Erkek çalışma arkadaşlarımdan elbette şikayetçi değilim ama bu aile fotoğrafına bakmak ve aralarında olmak beni mutlu ediyor ve diğer çalışma alanlarında da çoğalmasını umuyorum.

Teşekkürü de unutmamak lazım.

Deha TV Yönetim Kuruluna, bir kadın olarak, cam tavanları kırdıkları için, kadın arkadaşlarıma koşullarına bakmaksızın bu imkânı tanıdıkları için teşekkür etmem gerek.

*

Konuya uygun hemen film tavsiyemi de yapayım, Hidden Figures Türkçe adıyla Gizli Sayılar filmi.

Cam tavanların olmadığı, Kadınların iş dünyasında eşit koşullara sahip olduğu güzel günler dileğiyle, Sağlıcakla kalın…

Eylem ŞİMŞEK