Kentdeha – Deha TV Radyo

UZMANLARDAN GRİP UYARISI

UZMANLARDAN GRİP UYARISI
475 views
24 Eylül 2020 - 12:06

Türkiye’de son zamanlarda korona virüsüne bağlı ölümlerde ve vakalarda artış dikkat çekici boyuta ulaştı. Uzmanlar, Covid-19 virüsünün ve grip virüsünün benzer yollarla bulaştığını belirterek, kış aylarının gelmesiyle bulaşı riskinin yükseldiğini belirterek, iki virüsün farkı konusunda kilit noktanın boğaz ve burun akıntısı olduğunu, korona virüsünün gribe göre daha bulaşıcı bir virüs olduğunu vurguluyorlar. Uzmanlar, ayrıca, korona virüsünün ve gribin aynı anda görülebileceğini ve bu yüzden grip aşısı yaptırmanın önemli olduğunu söyledi.

Sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte yine solunum yoluyla bulaşan grip vakalarının da artışa geçmesi öngörülüyor. Uzmanlar, her iki virüsün de solunum damlacıkları ile bulaşan virüsler olduğunu söyleyerek, özellikle yakın dönemde uygulanan yasakların kalkması ve kış aylarına geçişin başlamasıyla birlikte her iki hastalık için riskin tekrar yükseldiğini ifade etti.

KORONAVİRÜSÜ GRİPTEN DAHA BULAŞICI

Korona virüsüne sebep olan virüsün az da olsa hava, temas ve damlacık yoluyla da bulaşabildiğinin altını çizen uzmanlar, her iki virüsün bulaştırıcılığı karşılaştırıldığında ise Covid-19 virüsünün, gribe neden olan influenzaya göre çok daha bulaştırıcı olduğunun bilindiğini söyleyerek, “influenza kaynaklı grip hastalarında şikâyetler başladıktan sonra bulaştırıcılık en yüksek noktada iken, korona virüsü semptomlar başlamadan önceki 48 saat içerisinde bulaştırıcılık en fazladır. Her iki hastalıkta da asemptomatik kişiler bulaştırıcı olabilir; fakat unutulmamalıdır ki hastalığın belirtilerini gösteren kişiler her zaman daha çok bulaştırma potansiyeline sahip olacaktır” diye konuştu.

BURUN AKINTISI VE BOĞAZ AĞRISI KİLİT NOKTA

Gripte; sıklıkla yüksek ateş, terleme, baş, kas ve boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, halsizlik şikâyetleri görülürken, Covid-19’da benzer şekilde ateş yüksekliği, terleme, baş ve kas ağrısı, öksürük, nefes darlığı, halsizlik gibi benzer semptomların görüldüğünü belirten uzmanlar, “Burun akıntısı ve boğaz ağrısını Covid-19’da çok sık görmüyoruz. Koku ve tat alma problemleri de genellikle Covid-19 varlığında tabloya eklenmektedir. Gripte kuluçka süresi ortalama 2 gün iken Covid-19’da kuluçka süresi ortalama 5 gün olarak kabul ediliyor. Gripte şikâyetler hastalığın ilk 3-7. günlerinde en fazla iken, Covid 19’da şikâyetler hastalığın 2-3. haftasında en fazla görülmektedir. Gripte ölüm oranı yüzde 0,1 iken Covid-19’da ölüm oranının yüzde 0,25-yüzde 3 arasında olduğu bilinmektedir” dedi.

GRİP AŞISI ÖNEMLİ

Covid-19 ile gribin birlikte de görülebileceğini belirten uzmanlar, her iki hastalığın birlikte görülmesi halinde hastalığın daha ağır seyredeceğini, bu yüzden mutlaka herkesin grip aşısını yaptırması gerektiğini vurguladı.