Kentdeha – Deha TV Radyo

DİĞER SINIFLAR 3 HAFTA SONRA AÇILACAK

DİĞER SINIFLAR 3 HAFTA SONRA AÇILACAK
1.114 views
07 Ekim 2020 - 9:23

Yüz yüze eğitimde ikinci aşama 12 Ekim Pazartesi günü başlıyor. İlkokul 1, 2, 3, 4 ve ortaokul 8’inci sınıfların yanı sıra lise 12’nci sınıf öğrencileri de okula gidecek. Köy okulları ve özel gereksinimli öğrencilerin de yüz yüze eğitimleri başlıyor. Öğrenci velisinin rızasıyla okula gidecek. Okula gelmeyen de müfredattan sorumlu olacak. Okullar gerekirse cumartesi günlerine de ders koyabilecek.

BAKAN SELÇUK AÇIKLADI, DİĞER SINIFLAR 3 HAFTA SONRA AÇILACAK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde ikinci aşamanın detaylarını düzenlediği basın toplantısında anlattı. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okulların açıldığını belirten Ziya Selçuk, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yana olduklarını belirtti.

İLK BASAMAK BAŞARILI

Bakan Selçuk, “TRT EBA TV kanallarımız ve EBA dijital platformumuz ile 31 Ağustos Pazartesi günü yeni eğitim yılının ilk zilini çalmış olduk. Aşamalı geçiş planlamamızın ilk basamağını hayata geçirerek 21 Eylül Pazartesi günü okulöncesi eğitim öğrencilerimiz ve okulla duygusal bağ kurma ihtiyacını çok önemsediğimiz ilkokul 1’inci sınıf öğrencilerimizle yüz yüze eğitime başlamış olduk. Hijyen ve sosyal mesafe standartları ile koruyucu, önleyici tedbirler eşliğinde okullarımızda yüz yüze eğitimdeki ilk aşamamızda üçüncü haftadayız. Süreci planladığımız gibi yönettiğimiz ve çok şükür ki iyi sonuçlar aldığımız için de ikinci aşamaya geçmek için hazırız. Temennimiz tüm öğrencilerimizle yüz yüze, sağlıkla eğitime başlamak. Onlara da güzel haberi en kısa sürede vermeyi arzu ediyoruz” dedi.

OKULDA DAHA AZ VAKİT

Bakan Selçuk açıklamasında, “Yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz haftanın iki günü okullarında olacaklar. Çocuklarımızın okulda kalış süreleri de eskisine nazaran kısaltılacak. Bu aşamada da isteyen velilerimiz okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak. Ancak okula gönderilmeyen öğrencimizin mutlaka uzaktan eğitime devam etmesi gerekiyor. Çünkü öğrencilerimiz her koşulda müfredattan sorumlu olacaklar” ifadelerini kullandı.

DİĞER SINIFLAR 3 HAFTA SONRA AÇILACAK

Bakan Selçuk diğer sınıfların açılması ile ilgili, “Diğer sınıfların yüz yüze eğitime geçip geçmeyeceği üç hafta içerisinde netleşecek. Karar vermeden önce vakaların seyrine bakılacak” dedi.

Süreci Sağlık Bakanlığı’nın rapor ve tavsiyeleri doğrultusunda yönettiklerinin altını çizen Ziya Selçuk, Sağlık Bakanlığı ile HES kodunu dikkate alan bir yazılım geliştirdiklerini, bu yazılımın bir öğrencinin çevresinde bulunan servis şoförü, öğretmen gibi yetişkinlerde herhangi bir hastalık belirtisi olması halinde durumdan derhal okul idaresini haberdar ettiğini de belirtti.