Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (20 EKİM 2020)

ANEKTOD (20 EKİM 2020)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
1.394 views
20 Ekim 2020 - 9:00

KENEVİR KAFASI

Dünyada hangi insana kenevir nedir diye sorsanız herhalde aklına ilk uyuşturucu kelimesi gelecektir. Haklılar da aslında. Çünkü böyle bilelim diye çok çalışıldı, emek harcandı.

İlk önce şu meşhur her taşın altından çıkan petrol baronu Rocafeller ailesi karşı çıktı kenevir üretimine. Sonrasında sırasıyla çelik baronu Carnegie ailesi, kimyasal ürün baronu Dupond ailesi, kâğıt ve gazete baronu William Randolph Hearts ailesi.

Bu kendi cebini düşünen ve dünyanın geri kalanının kendileri için bir şey ifade etmeyen aileler birlik olup tüm dünyaya kenevirin bir uyuşturucu madde olduğu algısını yaydılar. Çünkü kenevir, tekelleştikleri ve zenginleştikleri işlerin hepsinin yerine kullanılabilen bir hammadde özelliği taşıyabiliyordu. İşlediğinde akrabalarımız Bio dizel yakıt, çelikten 9 kat daha güçlü yapı malzemesi, ilaç sanayisini yerinden oynatacak şifa kaynağı ve hiç ağaç kesmeden 9 defaya kadar geri dönüşümü sağlanabilen kâğıt. Yılda sadece kâğıt için 15 milyar ağaç kesildiğini hesap edersek durumun önemini daha iyi anlarız.

PEKİ, UYUŞTURUCU MU KENEVİR?

Evet, bu özelliği var. Ancak 1000 tane faydasının yanında 1 tane özelliği sadece. Hem böyle düşünecek olursak o zaman çocuk boyalarının yanında satılan, hatta kalem kutusuna ve iş eğitimi derslerine kadar soktuğumuz yapıştırıcıları da yasaklayalım. Maazallah çocuklarımız balici falan olur.

Gelelim asıl meselemize. Neden yasaklandı peki?

Bir bitki düşünün ki; ilaç yapılabilsin, kıyafet yapılabilsin, bina ısı yalıtımında kullanılsın hatta ve hatta araba bile yapılabilsin. 1 dönüm kenevir ekili alanın, 25 dönüm ormanın bize sağladığı oksijeni sağlayabildiğini de göz önünde tutmak lazım. Faydası sayamayacağımız kadar fazla olan bu bitki maalesef ABD tarafından neredeyse tüm dünyada yasaklatılmıştır. Hiç şaşırmadık değil mi?

Ama asıl şaşırtıcı olan ne biliyor musunuz? Tüm bunları devlet büyükleri bildikleri halde üzerine gidip insanlığa faydalı şekilde yeniden ekip kullanmak yerine uyuşturucu muamelesi yapmaya devam etmesidir.

Ekonomiye katkısı başta olmak üzere birçok faydasının bilinmesine rağmen bu işin üretimine ve pazarına girilmemesi kenevir kullanmadan uyuşmuş kafaların olayıdır ve biz bu olaya “KENEVİR KAFASI” diyoruz.

Erdi İlvan