Kentdeha – Deha TV Radyo

ALKOL SATIŞINA YENİ DÜZENLEME

ALKOL SATIŞINA YENİ DÜZENLEME
244 views
21 Ekim 2020 - 8:11

Gıda, tarım ve orman alanında düzenlemeler içeren teklif TBMM Genel Kurulunda görüşüldü. Teklifte ilk 8 madde kabul edilirken alkol satışı hakkında uygulanacak yeni kurallar dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ilk 8 maddesi kabul edilen Gıda, tarım ve orman alanında düzenlemelerin içinde alkol satışındaki ihlaller hakkında cezalar ağırlaştırıldı.

KURALLARI İHLAL EDENLERE AĞIR CEZALAR KESİLECEK

Alkol satışı hakkında yeni düzenlemeye göre, Alkollü içkileri otomatik satış makineleriyle satan, oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edenler ile basın, yayın yoluyla tüketicilere satan, postayla satışını yapanlara 20 binden 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Saat 22.00 ila 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere 65 binden 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Alkollü içkileri 18 yaşını doldurmamış bireylere satan veya sunanlar ile 22.00 – 06.00 saatlerinde perakende olarak satanların, bu fiilin işlenmesinden sonraki 5 yıl içinde üçüncü defa söz konusu yasağı ihlal etmeleri halinde, Tarım ve Orman Bakanlığınca tüm perakende alkollü içki ve açık alkollü içki satış belgeleri iptal edilecek. Bu kişilere 2 yıl süreyle söz konusu belgenin yenisi verilemeyecek.