Kentdeha – Deha TV Radyo

VERGİ YAPILANDIRMASININ DETAYLARI BELLİ OLDU

VERGİ YAPILANDIRMASININ DETAYLARI BELLİ OLDU
224 views
24 Ekim 2020 - 11:08

Vergi yapılandırmasının ayrıntıları belli oldu. Vergi, SGK, KVK, trafik, köprü borcu cezalarına 18 ay taksitle yapılandırma hakkı tanınacak. Konu ile ilgili bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Borçlarda ilk ödemenin 2021 Şubat ayında yapılacağını açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, borçlara yapılandırma teklifinin ayrıntılarını açıkladı. Muş, milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni düzenlemeye göre vergi, SGK, KYK, trafik, köprü borcu cezalarına 18 ay taksitle yapılandırma hakkı tanınacağını, borçlarda ilk ödemenin 2021 Şubat ayında yapılacağını söyledi.

500 MİLYAR LİRALIK VERGİ YAPILANDIRMASI

Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını da sözlerine ekledi. Vergi yapılandırma paketine ilişkin maddeleri Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunacaklarını dile getiren Muş, “Komisyon bunu uygun görür, kanun teklifine ekleyip komisyondan geçirirse, vergi yapılandırmasıyla ilgili önerimiz, teklife girmiş olacak” dedi.

GENİŞ KAPSAMLI YAPILANDIRMA

Oldukça geniş kapsamlı bir yapılandırma paketi hazırladıklarını bildiren Muş, gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi borçların, vergi yapılandırma paketinde olacağını belirterek, Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payının da vergi yapılandırması kapsamında olduğunu söyledi.

MAKSİMUM 18 TAKSİT YAPILABİLİYOR”

Vergi yapılandırması kapsamında, kanunun çıktığı tarihten itibaren yılsonuna kadar müracaat etme şartı bulunduğunu dile getiren Muş, “Maksimum 18 taksit yapılabiliyor. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödeme yapılırsa, burada biliyorsunuz anaparanın yanında işleyen faizler var, onlar siliniyor. Dolayısıyla Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (YÜFE) kullanılıyor. Onun oranı çok daha düşük. Önümüze getiriliyor. İlk taksit içerisinde bu borçlar ödenirse, YÜFE’den çıkan gecikme zammının yüzde 90’ı da silinmiş olacak” bilgisini verdi.

GÜMRÜK VERGİSİ İÇİN DE GEÇERLİ

Gümrük vergisi, faizleri, gecikme zamları ve gümrük idari para cezalarının da yapılandırma kapsamında olacağını anlatan Muş, buna kanunun çıktığı tarihten yılsonuna kadar müracaat etme şartı getirdiklerini kaydetti. Burada da maksimum 18 taksit olacağını dile getiren Muş, 2 ayda bir ödeneceği için 36 aya kadar bir taksitlendirmenin söz konusu olduğunu, ilk taksit ödeme tarihinin 2021 yılının Ocak ayı olacağını söyledi.

SGK PRİMLERİ İDARİ PARA VE GECİKME CEZALARI DA KAPSAMDA”

Sosyal güvenlik primleri idari cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamlarını da yapılandırma kapsamına aldıklarını dile getiren Muş, yılsonuna kadar müracaat şartı aradıklarını, 18 eşit taksit olduğunu, ilk taksitin Şubat 2021’den itibaren ödenmesini öngördüklerini belirtti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin