Kentdeha – Deha TV Radyo

VERGİ YAPILANDIRMASINDA EMEKLİLERE YENİ HABER

VERGİ YAPILANDIRMASINDA EMEKLİLERE YENİ HABER
1.587 views
30 Ekim 2020 - 8:55

Vergi yapılandırmasına dair hazırlanan kanunda emekli olmayı bekleyen vatandaşları ilgilendiren bir gelişme de yaşandı. Prim borcu olduğu için emekli olamayan vatandaşlar emeklilik hayaline kavuşabilecek. Tasarıda ayrıca milyonlarca gencin beklediği KYK borcu hakkında da karar yer alacak.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milyonlarca vatandaşın kamuya olan borçlarını bitirecek yapılandırma düzenlemesi ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Tasarının tamamlanarak, yürürlüğe girmesi bekleniyor. Borç yapılandırmasının içinde kamuya olan vergi borçlarının yanında belediyelere olan emlak vergisi borçları da bulunuyor.

Tasarıda idari para cezaları, trafik cezaları, karayolları cezaları, Güvenlik Kurumu’na olan prim borçları, Genel Sağlık Sigortası primleri de bulunuyor, KYK borçlarının da yapılandırma kapsamına alınacağı belirtildi.

BAĞ-KUR İLE İLGİLİ DÜZENLEME TASARIDA YER ALDI

Düzenlemenin içinde özellikle Bağ-Kur’luları ilgilendiren bir madde de yer aldı. Bağ-Kur’lulara primleri için yapılandırma, dondurma, ihya kolaylığı getirildi. Böylece borcu olduğu için emekli olamayanlar yapılandırma ile emeklilik hakkına da kavuşacak. Ayrıca bu borçlarını sildirip günleri dondurarak da eğer yeterli primleri varsa para ödemeden de emekli olabilecekler. Düzenlemeye göre; Bağ-Kur’lu olan esnaf, çiftçilerin 31 Ekim 2020’ye kadar olan prim borçlarını iki ay içinde ödemeyen ya da yapılandırmayanların prim borcu silinirken sigortalılıkları dondurulacak. Bu süreler emeklilik için geçerli olmayacak. Geçmişte borçlarını yatırmayanlar faaliyetlerini sürdürüyorsa 1 Kasım 2020’den itibaren Bağ-Kur kayıtları yeniden başlayacak. Bağ-Kur’lu olup da prim borçları nedeniyle daha önce sigortalılık süreleri durdurulanların kendileri veya hak sahipleri, yasa çıktıktan itibaren 2 ay içinde SGK’ya ihya başvurusunda bulunabilecek. Gecikme faizi yerine enflasyon farkı ve anaparayı Şubat ayına kadar ödemeleri durumunda durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek. Borcun tamamını ilk taksit döneminde yatırmayanların ihya işlemi geçerli olmayacak. Böylece prim eksiği olan ve yüksek prim borcu nedeniyle emekli olamayanlara fırsat doğacak.

TASARI İLE NELER DEĞİŞECEK?

* Torba yasa ile Bağ-Kurlulara primleri için yapılandırma, dondurma, ihya kolaylığı getirildi.

* Borcu yüzünden emekli olamayanlara fırsat çıktı.

* 31 Ekim 2020’ye kadar olan prim borçlarını iki ay içinde ödemeyen ya da yapılandırmayanların borcu silinip günleri dondurulacak.

* 31 Ekim 2020’ye kadar olan prim borçlarını iki ay içinde ödemeyen ya da yapılandırmayanların borcu silinip günleri dondurulacak.

* Daha önce günleri dondurulanlar 2 ay içinde ihya edebilecek.

* Gecikme faizi yerine enflasyon farkı ve anaparayı Şubat ayına kadar ödemeleri durumunda durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

* Böylece prim eksiği olan ve yüksek prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar emekli olabilecek.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin