Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNDEMİN YELPAZESİ (04 KASIM)

GÜNDEMİN YELPAZESİ (04 KASIM)
AYLİN ÜNAL
AYLİN ÜNAL( aylinunal@kentdeha.com.tr )
436 views
04 Kasım 2020 - 8:00

NE İSTER Kİ BİR ÇOCUK?

Savaş toplumların en karanlık en vahşi tablosu.

Toz, duman, sesler ve gülmeyen gözler, karanlık hisler…

Hepsi var bu resimde. Bir de resmin en derin yerinde ölümü bilmeyen aydınlık renkler: Çocuklar.

*

Ne ister ki bir çocuk?

Hayalinin ucuna bağlar tüm umutları bazen de saklar korkularını etten bir torbanın içine. Susar birçoğunu gizlenemeyenlerin, ya da mutluluğa susar. Öyle cicili bicili elbiseler, kornalı bisikletler de istemez bir çocuk. Bembeyaz tül perdeden bir elbise de yapar hayalinde, çamurdan bir şehir kurar dünyanın aksine ya da kendinin yaptığı kartondan televizyonun içine gizlenir, koca koca insanlara bir şeyler anlatır duymasalar, dinlemeseler de.  Eline aldığı yazmaya yarayan herhangi bir kalemle yazar bulduğu yere, ruhuna yön verecek kelimeleri.

Hiçbir çocuk hayal etmez toz ve dumanların arasında karışmış hayallerini kaybetmeyi. Bırakın hayalleri anne ve babasını kaybetmeyi. Hiçbir çocuk hak etmez açlıkla mücadeleyi. Birbirinden farklı mükellef sofralara da ihtiyaç duymazlar. Hiçbir şeye değişmez Annesinin eline tutuşturduğu ekmek arasını kemirmeyi.

*

Ve çocuk büyür. Büyürken kin duyar mı ki? Savaşı getirir mi gözünün önüne? Kaybettiklerini ve kaybetmek istemediklerini? Tüketir mi renkleri. En sevdiği renk gri midir artık beyazdan ve siyahtan geriye kalan?

Hiçbir çocuk henüz büyümedi…

Büyütmedi bu dünya hiçbirimizi. Etek altına sakladık ayıpları, duvar üstüne püskürttük sindiremediklerimizi. Ya şimdi nereye püskürelim, nasıl sindirelim büyümeden ölen çocukların ismini ve şeklini?

Topla tüfekle olan savaşı gördünüz değil mi gözlerinizde? Bombalar füzeler uçuşuyor dimi yüreklerimizde? O öyle değil?

*

Hiçbir çocuk henüz büyümedi…

Ya bir çocuğun gülüşünü çalanlar? Onlar hırsız değil mi? Peki, var mı kanunda yeri? İlahi adalet bulur mu diyorsunuz? Henüz secde vakti gelmedi.

Nereye getireceğim lafı diye bekliyorsunuz biliyorum. Ermenistan’ı örnek göstermek yetersiz olur. Savaşı savunan her yürek, her beyin canidir. Bir fikre atılan bomba en büyük katilin simgesidir.

*

Bedenler ölür, fikirler ölmez.

Fikirlerinizi öldürmelerine izin vermeyin.

*

Nazım ne güzel anlatıyor dizelerinde;

Çalıyorum kapınızı,

Teyze, amca, bir imza ver.

Çocuklar öldürülmesin

Şeker de yiyebilsinler.

Aylin Ünal