Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (04 KASIM 2020)

AYRIK OTU (04 KASIM 2020)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
1.741 views
04 Kasım 2020 - 8:00

“FİLLER TEPİŞİR, ÇİMENLER EZİLİR”

Azerbaycan ve Ermenistan sorunu 1920’li yıllardan bu yana devam eden ve sorunun çözülmesi için antlaşmalar yapılan ancak Ermenistan’ın işgal ettiği bölgelere karşın dönem dönem sivillerin de olduğu bölgelere saldırılar düzenlemesi ile hiç sönmeyen bir acı halinde bugünde yaşanıyor ne yazık ki.

Bu ve benzeri olaylar Dünyanın birçok yerinde yaşanıyor ve hep siviller ölüyor. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar… Bir avuç toprağın bedeli için kaybolan hayatlar, geride kalan acılar.

*

Gündemde olan konuları değerlendirdiğimiz DEHA TV Ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Güncel programında konunun tarihi yanı ve elbette insani yanına dair Eğitimci ve şair Çetin Yalçın ile söyleşi gerçekleştirdik. Yalçın, Halkların birbirleri ile bir sorun yaşamadığı ancak devletlerin politikaları nedeni ile bugüne kadar sürdüğünü ifade etti.

Olayların aslında daha eskilere dayandığını, 1800’lü yıllardan buyana devam ettiğini söyleyen ve kendisi de Azerbaycan Türkü olan Çetin Yalçın, iki halkın da acı çektiğini belirtti.

*

Bu tür olaylar yaşandığında insanların kendi fikirleri çerçevesinde yaptığı değerlendirmelerde bir tarafı tutma hissinde olduğunu biliyoruz. Ancak bunları yaşayan halkların bir alıp veremedikleri olmadığını da bilmeliyiz. Bugün Azerbaycan tarafından geri alınan işgal bölgelerinde bulunan Ermeni vatandaşların askerlere “vatanınıza hoş geldiniz” demesi, Azerbaycan’da yaşayan Ermenilerin olduğu ve tüm bu olaylar yaşanırken Ermenilerin hoş karşılamadığını, Azerbaycan’ın ise sivillere yönelik hiçbir saldırısı olmadığını biliyoruz.

Sorun neydi öyleyse? Kendisine pastadan pay almak isteyen bir Başbakanın durduk yere yaptığı bir sabah Azerbaycan sivillerine saldırması ile tekrar yaşanan olumsuzluklar beklentisini karşılamadı. Artık karşısında daha güçlü bir devlet görmesi, pasta yemek isteyen Başbakanın yanında kimseyi bulamaması noktasına geldi.

*

Bir kere daha belirtmeliyim ki, dünyanın birçok yerinde yaşanan ve insan hayatına mal olan bu olaylarda belki de hiç bir şeyden habersiz, birbirlerine komşu, dost, akraba olmuş halkların acı çekmesine neden olmaya devam ediyor.

Durumun özeti de yazıma verdiğim başlıkta anlatılıyor.

Eylem Şimşek