Kentdeha – Deha TV Radyo

TERAPİ KOLTUĞU (04 KASIM)

TERAPİ KOLTUĞU (04 KASIM)
LEVENT KAYIKCI
LEVENT KAYIKCI( leventk@kentdeha.com.tr )
7.519 views
04 Kasım 2020 - 8:00

TRAVMA VE RUH SAĞLIĞI

“DEPREM GERÇEĞİ”

Travma; kişiyi ruhsal anlamda derinden sarsan yaşam olaylarının tümünü kapsar. Dışarıdan basit gibi görünen bir yaşam olayının travmatik etkileri ömür boyu sürebilir. Travma sürecinde yaşanılan duygular kimi zaman geçici kimi zaman da kalıcıdır. Genel olarak bizi sıkıntıya sokan duyguları unutmaya ya da hatırlamamaya çalışırız. Çünkü yaşadığımız duyguların ağırlığıyla yüzleşmek bazen kolay olmayabilir. Yüzleşmekten korktuğumuz en ağır olaylardan biri de “deprem” gerçeğidir!

Depremi birebir yaşayan, depremde sevdiklerini kaybeden veya depreme tanık olan herkes bu korkuyu içinde taşıyabilir. Depremden sonra görülen en tipik belirtiler: sürekli sallandığını hissetmek, tetikte olmak, kaygılı ve huzursuz hissetmek, uyuyamamak, iştahta azalma, gerginlik ve agresifliktir. Bu belirtiler “anormal bir duruma verilen normal tepkilerdir”. Yani depremden sonra bu belirtilerin yaşanması normal karşılanmalıdır. Yaşanılan belirtilerin bir aydan fazla sürmesi durumunda profesyonel bir destek alınması gerekebilir. Yaşanılan duyguların süreç içerisinde Travma Sonrası Stres Bozukluğu’na yol açabileceği unutulmamalıdır.

*

Peki, ne yapmalı?

Mümkün olduğu kadar sosyal destek almakta yarar var. Özellikle yaşanılan duyguları anlatmak, konuşmak ve paylaşmak duyguların hafiflemesini sağlar.

Yalnız kalındığında hissedilen yoğun duyguların kontrol edilmesi için nefes egzersizleri yapılabilir. Gözlerin kapatılarak, rahat bir alan içinde nefes alıp verme ile gevşeme sağlanabilir (Gözleri kapatmak iyi gelmiyorsa egzersizler gözleri açık da yapılabilir.)

*

Belli bir zaman geçtikten sonra travmada herhangi bir iyileşme veya hafifleme olmadığı durumlarda profesyonel bir destek alınması yararlı olacaktır.

Hayatın içinde bir takım gerçekler var. Bu gerçeklerden biri de ülkemizin deprem bölgesinde yer almasıdır. Bununla yaşamak her ne kadar zor olsa da yaşadığımız bu zorlukların üstesinden gelebilme gücü içimizde her zaman vardır.

Sağlıcakla

Levent KAYIKCI

Uzman Klinik Psikolog

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al