Kentdeha – Deha TV Radyo

OTOYOL İHALESİNİN SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

OTOYOL İHALESİNİN SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
527 views
06 Kasım 2020 - 8:40

11 kez ertelendikten sonra 3 Temmuz’da yapılan Aydın Denizli otoyolu ihalesinde sözleşme imzalandı. Ak Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yolun 2022’de hizmete açılacağını söyledi.

Aydın ile Denizli arasında yapılacak olan 140 kilometresi yol, 23 kilometresi bağlantı yolları olmak üzere 163 kilometrelik otoyolda inşaat aşamasına geçiliyor.

SÖZLEŞME İMZALANDI

11 kez ertelenen ve son olarak Yap-İşlet-Devret modeli ile 3 Temmuz’da yapılan ihalede en iyi teklifi veren firma ile sözleşme imzalandı. Ak Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla sözleşmenin imzalandığını duyurdu.

ÖZKAN’DAN AÇIKLAMA

Özkan, “Aydın-Denizli Otoyolu sözleşmesi imzalandı. İnşallah 2022 yılında tamamlanarak, hemşerilerimizin kullanımına açılacaktır. Hayırlı olsun” dedi.

ARAÇ GEÇİŞ GARANTİSİ EURO İLE VERİLDİ

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ihaleye, 6 firma teklif vermişti. Devlet, bu projede, önceki Yap-İşlet-Devret projelerinden farklı olarak araç geçişi için “Dolar” yerine “Euro” üzerinden garanti verdi. Sektör kaynakları, proje tutarının 6-7 milyar TL dolayında olduğunu belirtmişti.

GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Geçiş için günlük 35 bin dolayında araç garantisi verildiği belirtilirken, geçiş ücretinin de tahmini kilometre başına 5 sent/Euro olarak fiyatlandırılacağı belirtilmişti. Yani 140 kilometrelik yolu baştanbaşa geçmek 7 Euro’ya mal oluyor, bu da bugünkü kurla yaklaşık 70 TL’ye denk geliyor. Şirket otoyolu yaptıktan sonra 18 yıla yakın işletecek.