Kentdeha – Deha TV Radyo

ANEKTOD (09 KASIM)

ANEKTOD (09 KASIM)
ERDİ İLVAN
ERDİ İLVAN( erdiilvan@kentdeha.com.tr )
63 views
09 Kasım 2020 - 8:00

SOSYAL DENEY

Çok değil daha 20-25 yıl öncesinden bahsedeceğim. Gece yarılarına kadar sokaklarda top oynayan, sonu kavgayla biteceğini bile bile yapılan mahalle maçları, çocuklar okuldan erken geldiğinde ya da annelerin işleri uzadığı için çocuklarının kapıda kalacağı korkusunun olmadığı, mahalledeki tüm kadınların aynı zamanda mahalledeki tüm çocukların annesi gibi görüldüğü, mahalledeki tüm evlerden istediğin zaman alabileceğin salçalı ekmek ya da ekmek arası herhangi bir şey, binadaki tüm kadınların toplanıp birlikte kışlık erzak yaptıkları ve kulağa ütopya gibi gelen kimsenin kapısını kilitlemediği yıllar. Bunları yaşayan nesildenseniz ne kadar şanslı bir çocukluk yaşadığınızı unutmayın. Neden mi?

*

Bir kere şimdi ki nesil değil bunları yaşamak belli ki işitmemişler bile.

Çünkü işitselerdi,

Karnım aç diye insanlardan yemek isteyen ve karşılığında yemek aldığında izleyen herkesin duygulandığı bir sosyal deney videosu çekilmezdi. Çocuğuna bez alamayan bir anne için sırada bekleyen herhangi birinin parasını ödeyip ödemeyeceğinin beklenildiği bir televizyon programı çekilmezdi. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan yaşlı bir çiftin geçişini sağlayanlar haber kanallarında ilk haber olmazdı.

Bizim zamanımızda işte bu yüzden sosyal deneyler yapılmazdı.

*

Çünkü biz karnımız acıkınca komşumuz Leyla ablaya koşardık ve bir de kendi evimiz annemiz gibi patates kızart diye sipariş verirdik.

Çünkü çocuğu olan Ayşe ablanın evine çocuk için ne lazımsa mahallenin kadınları zaten o markete gitmeden önce evine götürürlerdi.

Çünkü bırakın karşıdan karşıya geçerken yardım etmeyi biz huzur evi nedir bilmezdik. Çevremizde anne babası huzur evinde yatan olmazdı.

*

Artık öyle bir hale geldik ki yapılması insanın doğasında olan şeyler şimdi bize merhamet, duyarlılık ve iyi insan olarak gösteriliyor. Annesine babasına evinde bakan evlat hayırlı, sokak hayvanlarını besleyenler merhametli, kadına şiddet uygulayan kişiyi engelleyen kahraman oluyor.

Ve acı olan ise tüm bunları sanki insani bir görev, kültürel bir öğrenim değilmiş gibi görüp bir bebeğin ilk adım atışını izler gibi izleyip alkışlıyoruz.

*

Yani kısacası Sosyal deneyi yapılan kobaylara dönmüşüz haberimiz yok.

Erdi İlvan