Kentdeha – Deha TV Radyo

UZMANLARDAN KORONAVİRÜS UYARISI

UZMANLARDAN KORONAVİRÜS UYARISI
677 views
10 Kasım 2020 - 11:17

Kış mevsiminin gelmesiyle kapalı ortamlarda daha uzun süre vakit geçirilmesi, yeni tip korona virüs riskini önemli ölçüde artırıyor. Uzmanlar, hastalığın bulaşma riskinin en aza indirilebilmesi için maske-mesafe-hijyen kuralı başta olmak üzere kapalı alanlarda kalabalık içinde bulunulmasından kaçınılması, ortama sürekli temiz hava girişinin sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Uzmanlar, korona virüsün hasta bireylerin öksürme ve aksırmalarıyla ortama saçılan damlacıkların bir başkası tarafından solunması yoluyla bulaştığını belirterek, Hastaların solunum parçacıklarının bulaştığı yüzeylere temas sonrası da bir kişinin ellerini yıkamadan yüz, göz, burun veya ağzına götürmesiyle bulaşmanın söz konusu olabildiğini, damlacık yoluyla bulaşmada, öksürme ya da hapşırma sonucu etrafa saçılan damlaların bir başkasının göz, burun ya da ağzından girebildiğini hatırlattı.

Uzmanlar, “Maske-mesafe-hijyene dikkat edilmesi kuralına kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kapalı alanlarda daha çok bulunulduğundan temiz havanın sağlanması ve kalabalıktan kaçınılması da eklenmeli” diye konuştu.

“İÇ MEKÂNLARDA KALABALIK AZALTILMALI”

Bulunulan ortamdaki kişi sayısının artmasının virüsün bulaşma riskini o derece yükselttiğini vurgulayan Uzmanlar, “İçeri temiz hava ile havalandırılmadığı sürece mekân içindeki virüs yükü artmaktadır. İspanya’da bir çalışma yapıldı. Araştırmaya göre; iç mekânda bulunan 6 kişiden birinin korona virüs olması ve ortamdakilerin maskesiz bulunması halinde 4 saat sonra bu kişilerin tamamının korona virüse yakalanma ihtimali yüzde 100’e yakın. Aynı çalışmaya göre, içeride Covid-19 bulunan kişi de dâhil herkes maskeli olduğunda ve içerde temiz hava bulunuyorsa korona virüs bulaşma ihtimali çok daha düşük. Çalışmanın bize net ifade ettiği şey, içeride bulunulduğunda mümkün olduğunca kalabalığın azaltılması ve mutlaka mekân içindekiler aynı aileden bile olsa temiz havanın içeriye girmesine müsaade edilmesidir. Unutulmaması gereken bir konu da iç mekânda zaman geçirilirken mutlaka maske takılmasının gerekliliğidir” dedi.

“MİSAFİR OLDUĞU SÜRECE SÜREKLİ TEMİZ HAVA GİRİŞİ SAĞLANMALI”

Uzmanlar, herkesin sağlıklı olması koşuluyla en az 4-5 kişilik bir ailenin daha ortamda bulunabileceğini, ancak bu süreçte zorunlu olmadıkça misafirlikten kaçınılması gerektiğini söyledi.

Ev ziyaretlerinden kaynaklanan bulaşma riskinin yüksek olduğunun altını çizen uzmanlar, “Havalar soğuk olduğunda ortam yatmadan önce havalandırılmalı. Başka aileden kişilerin aynı kapalı mekânda olması halinde ise bir cam mutlaka açık kalmalı. Misafir olduğu sürece sürekli temiz hava girişi sağlanmalı. İster çekirdek isterse farklı aileden kişilerin bir arada bulunduğu ortamlarda gün içinde her 4 saatte bir olmak koşuluyla ortam mutlaka temiz hava ile havalandırılmalı” ifadelerini kullandı.