Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNDEMİN YELPAZESİ (25 KASIM)

GÜNDEMİN YELPAZESİ (25 KASIM)
AYLİN ÜNAL
AYLİN ÜNAL( aylinunal@kentdeha.com.tr )
4.338 views
25 Kasım 2020 - 6:00

Bireyi hamur gibi görecekseniz, siz öğretmenler yumruk olmayın.

Eskiler ne derdi hep: ders derste işlenir, hayır öğretmenlerim. Ders hayatta işlenir. Saklambaç oynarken öğreniriz gizliliği ve yakalamayı, en çok körebe oynarken fark ederiz ne aradığımızı. Bir çocuk oynarken öğrenir.

*

Kara tahta, öğretmen masası ve ayağımıza yetişmeyen sıralar mı okul?

Ya da evrenselliği anlatalım derken evrende kaybettiklerimiz mi?

Senin yumrukların güçlü öğretmenim, fakat hamuru ezerek yoğurursan pekişir ve değiştiremezsin.

Bahçeye çıkacaksın, körpecik tohumlarla büyüyeceksin ki sen de olgunlaşacaksın. Birlikte öğreneceksiniz ki hamurun mayasının süresi kısalsın. Kabartma tozu atarsan bu öğrenci değil, kek olur.

*

Sınıflarımız olması için dört duvarlara gerek yok. Bir bahçe, bir laboratuvar, ya da nefes aldığımız her saniyede meraklandığımız hayat olsun yeter. Ivan İllich ne diyor: okulsuz toplum”. Önce insan yetiştireceğiz. Sokakta can çekişen kediyi götürüp iyileştirecek, acıktığında annesi olmadan da yemeğini yiyebilecek, ülkesinin yöneticisini seçebilecek, sen hastalandığında tedavi edebilecek, gerekiyorsa virüse aşı olabilecek. Biz yetileri ve becerileri olan yaşamın lenfleri bireyler yetiştirmeliyiz. Robotik kodlamada direnç kazanacak tenekelere, düğmelerine basınca selam verem, fişini çekince sesi duyulmayan malzemeler yetiştirmeyeceğiz. Duyguları olan, ağlayabilen, gülebilen, sevinen, üzülen, insanlar yetiştirmeliyiz.

*

Bizler öğretmenlerim. Birçok kuram, birçok olgu var hayatlarımızda. Okul dört duvarda değil, önce beynimizin dört duvarını yıkalım: otorite, baskı, dayatma, zorunluluk.

Yapıcı balyozlarla kıralım, ilerici tuğlalarla zemin katlar oluşturalım. Gerisi balondan bir dünya olsa da olur. Önce: insan yetiştirelim, insan yetişelim…

Aylin Ünal