Kentdeha – Deha TV Radyo

AYRIK OTU (17 ARALIK)

AYRIK OTU (17 ARALIK)
EYLEM ŞİMŞEK
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
2.329 views
17 Aralık 2020 - 9:00

COVID-19 AŞISI ÇİPLİ Mİ?

Korona virüs ilk olarak Çin’de görülmeye başladığında bizden uzakta ne oluyorsa olsun tutumunu tüm dünya sergilemiş, virüs yayıldıkça ciddiye alınmamış ve en sonunda tüm Dünyayı kasıp kavurmaya başlamıştı.

Virüs nedeni ile hayatlar kaybedilirken her mecrada konu ile ilgili açıklamalar yapıla yapıla hiç ilgisi olmayan noktalara kadar ulaştı. En son noktada şehir efsaneleri aldı başını gitti. İlk zamanlarda özellikle sosyal medyada ortaya atılan iddialar giderek daha garipleşti. Virüs laboratuvarda yapıldı, Çinliler yarasa yedi ve son olarak Aşıda çip var beynimizi okuyacaklara kadar getirildi.

*

Oysa Bilim bize her şeyi hem çok ciddi hem de çok naif bir şekilde açıklamıştı. İnsanların aç gözlülüğü sayesinde artık birçok tür kaybolmaya başlamış ve bu türler üzerinde yaşayan diğer canlılar, (korona virüs gibi) kendilerine başka konaklar aramaya koyulmuştu. Haliyle yarasada sorun yaratmayan ama yeni tanıştığı evine uyum sağlamaya çalışan bu virüs bizim onu tanımıyor olmamız nedeniyle de bize zarar veriyordu. Bu kadar açık ve basit bir anlatımla Bilim dünyası konuya açıklık getirdi.

Şimdi başlayan ve daha da uzayacak olan aşı konusunda da daha önce grip aşısına olan tepkiler oluşmaya başladı. Bilim insanları aşıyı bulmak için yoğun çaba harcarken, biz kalkıp içine çip koydular beynimizi okusunlar diye. Hayal dünyasının bu genişliği beni hiç şaşırtmadı daha önce de bu ve benzer garip açıklamaları çok okudum ve duydum. Fakat bu defa şu sorunun cevabını bulamadım, “Bizim beynimizi neden okusunlar?”

*

Böyle düşünen kesim aşı yaptırmaz ise ne olacak? Her yıl grip aşısını yaptırmak istemeyenler gibi hastalığa yakalanacaklar ve biz hastalıktan korunmak için devamlı aşı olmak zorunda mı kalacağız? Eminim bilimin buna da akıl çerçevesinde vereceği muhteşem bir cevap olacaktır.

Açıkçası ben de herkes kadar maske ile gezmekten, sık sık ellerimi yıkadığım için kuruyup çatlayıp yara olmasından, devamlı korona virüs ile ilgili haberler yapmaktan ve elbette yakınlarıma bir şey olur mu kaygısından çok sıkıldım.

Umudum aşının bir an önce uygulamaya geçmesi ve herkesin aşı olması. Çünkü yine bilim bize diyor ki, bir tek vaka bile kalmamalı yoksa bu hastalık böyle devam edecek.

*

Yani beynimize çip takmaları, İlaç Lobisi bundan ne denli kar edeceği, hangi ülkenin daha çok kazanacağı çok da umursadığım bir durum değil. Sağlıklı ve güzel bir dünyada yaşamın sürmesi benim için çok daha önemli.

Umarım herkes için böyle olur ve aşı ile hayatımız normale döner.

Sağlıkla ve hoşça kalın…

Eylem Şimşek