Kentdeha – Deha TV Radyo

COVID-19 AŞISI RUHSATLANDIRMA YÖNETMELİĞİNE BİR YENİLİK EKLENDİ

COVID-19 AŞISI RUHSATLANDIRMA YÖNETMELİĞİNE BİR YENİLİK EKLENDİ
320 views
18 Aralık 2020 - 10:08

Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğine, Covid-19 aşısı için “Acil Kullanım” hükmü eklendi. Bu hükmün eklenmesi ile birlikte aşı çalışmaları devam ederken Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay da faz 3 çalışmasında gönüllü olduklarını ifade etti.

Resmî Gazete’de yayımlanan Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğine “Acil Kullanım Onayı” (AKO) ile ilgili madde eklendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte şu maddeler yer aldı;

“Dünya Sağlık Örgütü veya Bakanlık tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden istisnai durumlarda kullanılacak ve ruhsatlandırmaya esas etkililik, güvenlilik ve kalite ile ilgili kapsamlı verilerin henüz sağlanamadığı aşılar için bu veriler sağlanıncaya kadar Kurum tarafından AKO verilebilir.

Ayrıca, Özel Ruhsat Dosyaları ve Şartları bölümüne ise “AKO başvuruları; ürünün etkililiği, güvenliliği ve kalitesi ile ilgili başvuru sahibinin sağlayabildiği tüm verilerle, bu Ekin Bölüm I ve gerektiğinde Bölüm III’üne uygun olarak hazırlanan başvuru dosyasını ifade eder” ifadeleri yer aldı.

BAŞKAN ERBAY, “FAZ 3 ÇALIŞMASINDA BİZ DE GÖNÜLLÜ OLDUK”

Aşı çalışmaları ile ilgili açıklamalar yapılmaya devam ederken Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay da Deha Habere açıklamalarda bulundu. Faz 3 çalışmasından kendisi başta olmak üzere 24 sağlık personeli ile birlikte çalışmaya gönüllü olduklarını söyleyen Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erbay sözlerine şunları ekledi:

“Çinin ürettiği aşının faz 3 çalışmasında bulunduk ve diğer sağlık çalışanı arkadaşlarımla gönüllü olduk. Tabi yapılan bu çalışmanın sonucu hakkında net bir şey söyleyemiyoruz, bunun için erken. Hep birlikte bekleyip göreceğiz. Umarım aşı çalışmalarında olumlu gelişmeler takip edilir. Biz kurallara uymaya devam edelim.” ifadelerini kullandı.